Jak zwalczyć chorobę gruszy? [Porada eksperta]

2015-06-22 17:59

Mam pytanie dotyczące zwalczania rdzy. Zauważyłam dzisiaj rdzawe kropki na liściach, ale problem jest taki, że drzewko ma już owoce. Czym mogę zwalczyć chorobę?

Maciej Aleksandrowicz
Radzi: Maciej Aleksandrowicz

Specjalista w zakresie kształtowania terenów zieleni, autor porad oraz artykułów o tematyce ogrodowej. Doświadczenie zdobywał we współpracy z architektami, w szkółce roślin ozdobnych oraz w firmach i centrach ogrodniczych. W pracy zawodowej kieruje się zasadą, że miasto idealne to rozsądne połączenie architektury i zieleni.

Rdza gruszy należy do chorób, którym trzeba zapobiegać, ponieważ gdy sie już rozwinie - cieżko ją zwlaczyć. Profilaktyka polega przede wszystkim na unikaniu sadzenia w pobliżu grusz jałowca sabińskiego, który jest żywicielem pośrednim patogenu powodującego tę chorobę. Należy zatem usunąć jałowce z ogrodu i poprosić sąsiadów, aby unikali uprawy jałowców. Zwalczanie chemiczne polega na wykonywaniu oprysków w określonym czasie. Pierwszy raz opryskujemy drzewa w fazie różowego pąka, później w fazie częściowego opadnięcia płatków, aż do zakończenia kwitnienia (maksymalnie do 30 dni po opadnięciu płatków kwiatowych). Opryski wykonuje się w odstępach co 10 -14 dni. Najbardziej skutecznym preparatem jest Score 250 EC, ale jest on skuteczny dopiero w temperaturze powyżej 12 st.C i nie powinien być stosowany częściej niż dwa razy w sezonie, ze względu na możliwość uodparniania się na ten preparat grzyba powodującego parcha gruszy. Do oprysków można stosować przemiennie także Miedzian 50 WP, Kaptan 50 WP, Topsin M 500 SC, Zato 50 WG.

Inne porady tego eksperta

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.