Jak zwalczyć chorobę gruszy? [Porada eksperta]

2015-06-22 17:59

Mam pytanie dotyczące zwalczania rdzy. Zauważyłam dzisiaj rdzawe kropki na liściach, ale problem jest taki, że drzewko ma już owoce. Czym mogę zwalczyć chorobę?

Maciej Aleksandrowicz
Radzi: Maciej Aleksandrowicz

Specjalista w zakresie kształtowania terenów zieleni, autor porad oraz artykułów o tematyce ogrodowej. Doświadczenie zdobywał we współpracy z architektami, w szkółce roślin ozdobnych oraz w firmach i centrach ogrodniczych. W pracy zawodowej kieruje się zasadą, że miasto idealne to rozsądne połączenie architektury i zieleni.

Rdza gruszy należy do chorób, którym trzeba zapobiegać, ponieważ gdy sie już rozwinie - cieżko ją zwlaczyć. Profilaktyka polega przede wszystkim na unikaniu sadzenia w pobliżu grusz jałowca sabińskiego, który jest żywicielem pośrednim patogenu powodującego tę chorobę. Należy zatem usunąć jałowce z ogrodu i poprosić sąsiadów, aby unikali uprawy jałowców. Zwalczanie chemiczne polega na wykonywaniu oprysków w określonym czasie. Pierwszy raz opryskujemy drzewa w fazie różowego pąka, później w fazie częściowego opadnięcia płatków, aż do zakończenia kwitnienia (maksymalnie do 30 dni po opadnięciu płatków kwiatowych). Opryski wykonuje się w odstępach co 10 -14 dni. Najbardziej skutecznym preparatem jest Score 250 EC, ale jest on skuteczny dopiero w temperaturze powyżej 12 st.C i nie powinien być stosowany częściej niż dwa razy w sezonie, ze względu na możliwość uodparniania się na ten preparat grzyba powodującego parcha gruszy. Do oprysków można stosować przemiennie także Miedzian 50 WP, Kaptan 50 WP, Topsin M 500 SC, Zato 50 WG.

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.