Brak pączków kwiatowych na rajskiej jabłoni [Porada eksperta]

2017-05-11 12:50

Kupiłem rok temu jabłoń ozdobną. Miała piękne kwiatki, które po zasadzeniu szybko zwiędły. Teraz ma liście, ale nie widzę pączków kwiatowych. Czy oznacza to, że nie ma już szansy na kwiaty w tym roku? Miejsce nie jest słoneczne, niestety, a obok rośnie wysoko bez (ma mało kwiatów), ale rajska jabłoń w podobnym miejscu zakwitła właśnie (trzeci rok). Czy przesadzić drzewko, czy czekać kolejny rok?

Maciej Aleksandrowicz
Radzi: Maciej Aleksandrowicz

Specjalista w zakresie kształtowania terenów zieleni, autor porad oraz artykułów o tematyce ogrodowej. Doświadczenie zdobywał we współpracy z architektami, w szkółce roślin ozdobnych oraz w firmach i centrach ogrodniczych. W pracy zawodowej kieruje się zasadą, że miasto idealne to rozsądne połączenie architektury i zieleni.

Drzewa i krzewy, których jednym z walorów jest kwitnienie - a taką roślina jest jabłoń ozdobna - muszą mieć zapewnione stanowisko w pełni nasłonecznione. Mogło jednak także dojść do przemarznięcia pąków kwiatowych, co się zdarza. Być może jest też taka sytuacja, że pierwsze lata po posadzeniu (1-3 lata) drzewo jednak dłużej się aklimatyzuje (przyjmuje) w nowym miejscu i oszczędnie wydatkuje energię, co może objawiać się np. słabym kwitnieniem lub jego brakiem.

>>Przeczytaj też: Rajskie jabłonie: polecane gatunki i odmiany ozdobnych jabłoni do ogrodu

Inne porady tego eksperta

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.