Dlaczego moja rajska jabłoń nie kwitnie [Porada eksperta]

2013-01-10 13:07

Mam czteroletnie drzewko rajskiej jabłoni, które jest zdrowe, posadzone w słonecznym miejscu, a nie chce kwitnąć. Co mam zrobić, by zakwitło?

Agnieszka Mike - Jeziorska
Radzi: Agnieszka Mike-Jeziorska

Jest absolwentką SGGW, wydziału Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu. Jej pasją są rośliny i obserwacja przyrody. Już na studiach zajmowała się zakładaniem i pielęgnacją ogrodów oraz florystyką. Popularyzacja ogrodnictwa i przekazywanie wiedzy ogrodniczej innym sprawia jej wielką satysfakcję. Tworzy też fotograficzne portrety roślin.

Przyczyn może być wiele. Powodem braku kwitnienia rajskiej jabłoni może być przede wszystkim przemarznięcie rośliny (pąków kwiatowych) zimą. Możliwe też, że roślina jest zawirusowana - jeśli to jest przyczyną, możemy nie doczekać się kwiatów. Możliwe również, że drzewo pochodzi z siewu, a w takim wypadku na kwiaty trzeba będzie poczekać jeszcze kilka lat (prawidłowo powinno być ono zaszczepione lub zaokulizowane na podkładce). Jak widać trudno jednoznacznie ustalić powód braku kwiatów. Proponuję uzbroić się w cierpliwość, a jeśli nie zakwitnie w kolejnym roku, proponuje przysłać zdjęcia. Może po tym zdołam bliżej ustalić, co jest nie tak. Życzę powodzenia!

Inne porady tego eksperta

Nasi Partnerzy polecają
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.