Rabata z drzewami [Porada eksperta]

2013-01-10 13:00

Witam, mam problem z zacienieniem tarasu od strony południowej. Przy takich upałach jak w tym roku (ale nie tylko,) nie można z niego korzystać. Postanowiłam zatem posadzić w odpowiedniej odległości drzewa, aby dostarczały cienia. Proszę o pomoc w zaprojektowaniu takiej kompozycji. Mogę na nią przeznaczyć około 3 m kwadratowych. Mogą tam się znaleźć zarówno drzewa i krzewy iglaste, jak i liściaste. Nasza gleba jest piaszczysta, ale pokryta wierzchnią warstwą urodzajnej około 30 cm.

Drzewa
Autor: GettyImages Drzewa mogą być naturalną osłoną przed wiatrem
Maria Dudek
Radzi: Maria Dudek

Mgr inż. architektury krajobrazu. Projektowanie ogrodów jest dla niej "złotym środkiem", połączeniem zainteresowań: z jednej strony artystycznych - chęci komponowania i tworzenia przestrzeni, zabawą barwami i fakturami; z drugiej strony przyrodniczych fascynacji.

Witam Na lekką glebę oraz na takiej niewielkiej przestrzeni można stworzyć piętrową kompozycję z niedużym drzewem liściastym podsadzonym krzewami liściastymi i iglastymi, np. klon jesionolistny 'Variegatum' o jasnej koronie kontrastowo zestawiony z purpurową pęcherznicą kalinolistną oraz na przodzie niską ciemnozieloną sosną kosodrzewiną 'Pumilio'. Dla rozświetlenia kompozycję można uzupełnić o kwitnące byliny, np. purpurowe liliowce bądź przywrotnik ostroklapowy.

Inne porady tego eksperta