Przycinanie bukszpanów i jałowca dużych rozmiarów [Porada eksperta]

2021-01-08 7:48

W ogrodzie przy bloku rosną w nim dwa gigantyczne bukszpany (wys. ok. 2 m, średnica ok. 2 m) oraz gigantyczny jałowiec (średnica 3 m i wysokość 1,5 m). Wszystko było posadzone na skalniaku. Kamienie zapadły się w głąb ziemi i zostały tylko te trzy rośliny. Czy istnieje możliwość, aby drastycznie je przyciąć, ale tak aby ich nie zniszczyć?

Cięcie bukszpanu
Autor: GettyImages Do cięcia bukszpanu warto wykorzystać specjalistyczne narzędzia
Maciej Aleksandrowicz
Radzi: Maciej Aleksandrowicz

Specjalista w zakresie kształtowania terenów zieleni, autor porad oraz artykułów o tematyce ogrodowej. Doświadczenie zdobywał we współpracy z architektami, w szkółce roślin ozdobnych oraz w firmach i centrach ogrodniczych. W pracy zawodowej kieruje się zasadą, że miasto idealne to rozsądne połączenie architektury i zieleni.

Oczywiście można przyciąć te rośliny, ponieważ zarówno bukszpany, jak i jałowce dobrze to znoszą. Jednak proponuję nie przycinać ich jednorazowo drastycznie, ponieważ może to utrudnić ich późniejszą regenerację. Najlepiej rozłożyć cięcie na 2-3 sezony, a jednocześnie przycinać za każdym razem nie więcej niż 1/3 długości pędów. Cięcie najlepiej przeprowadzać wiosną lub w drugiej połowie lata (maksymalnie do końca września).

>>Przeczytaj też: Kiedy przycinać bukszpany?

Cięcie bukszpanu: kiedy i jak ciąć bukszpany

Inne porady tego eksperta

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.