Przesadzenie tui 6 metrowych [Porada eksperta]

2017-05-15 11:30

Mam możliwość pozyskania killu żywotników o wysokości 5-6 m. Czy wykopanie ich i przesadzenie na teren, gdzie rosną sosny ma sens? Czy tuje się przyjmą w przypadku tak dużych drzew?

Anna Skórkowska
Radzi: Anna Skórkowska

Architekt krajobrazu ze specjalizacją "zieleń zabytkowa". Pisała i redagowała teksty o zakładaniu, urządzaniu i pielęgnacji ogrodów. Fascynowało ją tradycyjne ogrodnictwo i rolnictwo, bo zapomniane dziś metody uprawy roślin - nawet w naszym "zchemizowanym" trującym świecie - pozwalają nieco lepiej żyć.

Żywotniki (Thuja) przesadzać należy z bryłą ziemi, a to w przypadku tak dużych roślin jest znaczny ciężar. Warto zlecić taką pracę specjalistycznej firmie dysponującej sprzętem, który wycina drzewo z ziemi, transportuje na nowe miejsce i sadzi, nie niszcząc bryły. To stwarza szansę powodzenia. Wykopywanie samodzielne stwarza duże zagrożenie dla systemu korzeniowego i duży wysiłek raczej pójdzie na marne, bo im drzewo starsze, tym trudniej się przyjmuje.
Druga sprawa: tam gdzie rosną sosny gleba prawdopodobnie jest piaszczysta i sucha, a żywotniki preferują glebę żyzną i dość wilgotną.
>>Przeczytaj też: Przesadzanie dużych drzew iglastych

Inne porady tego eksperta

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.