Przesadzanie sośnicy [Porada eksperta]

2013-01-10 13:01

Witam. Mam piękną sośnicę, która rośnie w miejscu mało widocznym. Chcę przesadzić ją w inne miejsce. Czy teraz jest na to odpowiednia pora?

Agnieszka Mike - Jeziorska
Radzi: Agnieszka Mike-Jeziorska

Jest absolwentką SGGW, wydziału Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu. Jej pasją są rośliny i obserwacja przyrody. Już na studiach zajmowała się zakładaniem i pielęgnacją ogrodów oraz florystyką. Popularyzacja ogrodnictwa i przekazywanie wiedzy ogrodniczej innym sprawia jej wielką satysfakcję. Tworzy też fotograficzne portrety roślin.

Sośnica nie jest rośliną, która lubi przesadzanie. Im jest starsza, tym rzadziej przyjmuje się na nowym miejscu. Jeśli jednak zaistnieje taka konieczność, należy zabieg ten przeprowadzić bardzo szybko i ostrożnie, wybierając wraz z przesadzaną rośliną spory zapas podłoża wokół i pod korzeniami, tak by roślina jak najmniej odczuła tę przeprowadzkę. Wcześniej należy przygotować odpowiednio duży dół, w którym umieszczamy wykopaną roślinę natychmiast po wykopaniu. Przesadzać można w zasadzie podczas całego sezonu, najlepsza jest jednak wiosna, bo roślina zdąży do następnej zimy zregenerować się i "odnaleźć" na nowym stanowisku. Najlepiej przesadzać podczas wilgotnej i niezbyt słonecznej pogody. Przed przystąpieniem do pracy warto także sprawdzić stan podłoża wokół rośliny. Jeśli jest dość sucho, na kilka godzin przed wykopaniem należy roślinę obficie podlać. Czynność tę należy również powtórzyć zaraz po przesadzeniu sośnicy na nowe miejsce. Pamiętajmy również, aby na nowym miejscu roślina rosła dokładnie na takiej samej głębokości, jak poprzednio. Życzę powodzenia!

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.