Przędziorki na wiciokrzewie Serotina [Porada eksperta]

2013-02-14 15:12

Witam, coś podgryza wiciokrzew Serotina - to wygląda na atak przędziorka. Czy to możliwe, żeby przędziorki zaatakowały wiciokrzew? To jest roślina mojej znajomej, ale sama mam Serotinę na balkonie i wiem, że atakuje ją mszyca, ale przędziorek? Bardzo proszę o odpowiedź. Pozdrawiam. Ps. Na liściach pod światło widać malutkie żółte punkciki, to wygląda na przędziorka, ale nigdzie nie znalazłam informacji, by przędziorek atakował wiciokrzewy.

Stanisław Ignatowicz
Radzi: Stanisław Ignatowicz

Od 1974 r. pracuje w Katedrze Entomologii Stosowanej SGGW i zajmuje się szkodnikami, ich życiem i metodami zwalczania. Preferuje metody biologiczne, mechaniczne, fizyczne, biotechniczne, a stosowanie chemicznych środków ochrony roślin uważa za ostateczność w najbliższym otoczeniu człowieka.

Przędziorki, a z nich najbardziej pospolity u nas - przędziorek chmielowiec to drobne roztocza (0,5 mm długości), zielonkawej barwy, z 2 ciemnymi plamami po bokach. Snują bardzo delikatną "pajęczynkę" (przędą ją - stąd ich nazwa). Żerują głównie na dolnej stronie liści, pod oprzędem. Nakłuwają liście i wysysają komórki miękiszu. Na liściach powstają jasne, później żółknące i brązowiejące plamki (Pani je zaobserwowała i opisała). Przędziorek chmielowiec jest szkodnikiem wielożernym, co oznacza, że może wysysać soki z liści ponad 300 gatunków różnych roślin, być może też Pani wiciokrzew. Ale najważniejsze, czy na dolnej stronie tych liści z plamkami jest delikatna pajęczynka i liczne drobne zwierzątka. Jeśli tak - to przędziorek, jeśli nie - to inna przyczyna dolegliwości Pani rośliny.

Inne porady tego eksperta

Przędziorki na świerku