Problemy z liśćmi storczyków [Porada eksperta]

2014-04-07 13:21

Witam! Dlaczego liście moich storczyków zawsze przechylają się w jedną stronę? Na liściach zauważyłam białe plamy (średnicy około 1 cm). Liście po zimie są takie zwiędłe (jakby zmarszczone) - co może być tego przyczyną? Pozdrawiam

Grażyna Siemińska
Radzi: Grażyna Siemińska

Od lat jej życiem rządzą storczyki i ich fotografowanie. W niewielkim mieszkaniu zgromadziła już ponad 700 gatunków. Nie ma już miejsca na kolejne, te obecne rozrastają się, a i tak nie potrafi się oprzeć kolejnym okazom. To rośliny wymagające sporo wiedzy o ich naturalnych siedliskach i nieco innego podejścia do uprawy kwiatów.

Witam. Storczyki wychylają się do światła, to zupełnie normalne i proszę nie próbować ich "prostować". W naturze rosną na konarach drzew przechylone tak, aby woda nie zbierała się w środku rozety. Liście storczyków bez turgoru świadczą albo o zalaniu korzeni, albo o ich zasuszeniu, albo o zbyt niskiej wilgotności powietrza, zwłaszcza przy grzejących kaloryferach. Proszę sprawdzić stan korzeni. Roślinę trzeba wyjąć doniczki i zobaczyć jak korzenie wyglądają. Zalane lub zasuszone należy wyciąć. Jeżeli jest sporo zdrowych korzeni, to można roślinę ponownie posadzić. Bez zdjęcia nie ocenię co to za plamy. Może poparzenie słoneczne, może coś innego.

Inne porady tego eksperta

Nasi Partnerzy polecają
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.