Problem ze storczykiem [Porada eksperta]

2015-01-05 17:03

Witam. Mam problem ze storczykami. Pierwszy storczyk miał pąki, gdy go kupowałam. Rozwinęło sie tylko kilka pąków, pozostałe niestety zaschły, a dodatkowo liście zaczęły się robić miękkie. Podlewam storczyka co tydzień (wstawiam na około 1 godzinę do wody, a później czekam, aż woda ścieknie). Spryskuję też liście storczyka odżywką. A drugi problem to taki, że storczyk przekwitł i nie wiem, co mam teraz z nim zrobić - jest zima, a kiedyś gdzieś wyczytałam, że należy wynieść storczyk na zime do chłodnego i ciemnego miejsca i podlewać go bardzo rzadko. Czy to prawda? Bardzo proszę o pomoc, z góry dziękuję.

Grażyna Siemińska
Radzi: Grażyna Siemińska

Od lat jej życiem rządzą storczyki i ich fotografowanie. W niewielkim mieszkaniu zgromadziła już ponad 700 gatunków. Nie ma już miejsca na kolejne, te obecne rozrastają się, a i tak nie potrafi się oprzeć kolejnym okazom. To rośliny wymagające sporo wiedzy o ich naturalnych siedliskach i nieco innego podejścia do uprawy kwiatów.

Witam. Po pierwsze, jaki to storczyk? Zakładam, że to Phalaenopsis. Świeżo zakupione rośliny z pąkami często je tracą, bo następuje drastyczna zmiana warunków uprawy z profesjonalnej szklarni do mieszkania. To częste zjawisko. Mogły też być zawiane chłodnym powietrzem, za suchym, za niska jest wilgotność powietrza w otoczeniu. Po przekwitnięciu należy roślinie dać odpocząć. Jeżeli to Phalaenopsis to powinien przez cały rok mieć jasno i ciepło. Chłodny, suchy spoczynek dotyczy niektórych gatunków Dendrobium. Phalaenopsis nie przechodzi okresu spoczynku i należy się opiekować jednakowo przez cały rok. O prawidłowej uprawie Phalaenopsis proszę poczytać tu: http://www.orchidarium.pl/rodzaje/index.html

Inne porady tego eksperta

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.