Problem z czereśniami: żółkną i opadają owoce [Porada eksperta]

2013-01-10 13:15

Witam. Mam na działce kilka drzewek czereśni. Na odmianie jasnej zaczęły żółknąć i odpadać owoce. Co może być tego przyczyną? Pozdrawiam Katarzyna

Czereśnia
Autor: GettyImages Zawiązki owoców czereśni
Stanisław Ignatowicz
Radzi: Stanisław Ignatowicz

Od 1974 r. pracuje w Katedrze Entomologii Stosowanej SGGW i zajmuje się szkodnikami, ich życiem i metodami zwalczania. Preferuje metody biologiczne, mechaniczne, fizyczne, biotechniczne, a stosowanie chemicznych środków ochrony roślin uważa za ostateczność w najbliższym otoczeniu człowieka.

W zapytaniu podano bardzo skąpy opis objawów chorobowych, stąd trudno z pewnością wskazać, jaka choroba jest przyczyną przedwczesnego opadania owoców czereśni. Sugeruję dalszą obserwację opadniętych owoców - czy na nich nie pojawiają się sine lub szarobrunatne plamy, które pokrywają się nieregularnie ułożonymi szarymi brodawkami. Wtedy można podejrzewać chorobę - brunatną zgniliznę drzew pestkowych (Monilia laxa). Grzyb, który wywołuje chorobę, zimuje w postaci grzybni w tzw. mumiach na drzewie, a także w porażonych pędach. Wiosną grzybnia ta wytwarza obficie zarodniki, które są źródłem choroby. zakażenie następuje poprzez kwiaty. Z porażonych kwiatów grzybnia przerasta przez szypułkę do pędów i powoduje ich obumieranie. Miejscem zakażenia owoców są rożnego rodzaju skaleczenia i ranki, szczególnie te powodowane przez szkodniki. Choroba jest bardzo niebezpieczna w latach deszczowych. Zalecam dwukrotne opryskiwanie drzewka przed kwitnieniem i w czasie kwitnienia. Zastosować Miedzian 50 WP/WG lub Miedzian Extra 350 SC. Inna możliwość to choroba zwana gorzką zgnilizną owoców wiśni, aby określić - potrzebuję jednak więcej szczegółów, dokładniejszego opisu opadniętych owoców.

Inne porady tego eksperta