Prawidłowy wzrost buka [Porada eksperta]

2018-11-28 13:58

Mam pytanie odnośnie form kolumnowych buka: czy wzajemne splatanie się gałęzi (rozrastając się uciskają się i splatają wzajemnie odchodząc od pnia) i coś na wzór jakby dwupienności, nie spowodują z czasem, że drzewo osłabnie, zacznie chorować lub z jego pokrojem i koroną nie stanie się nic złego, czy może jest to normalny objaw i cecha tych roślin?

Maciej Aleksandrowicz
Radzi: Maciej Aleksandrowicz

Specjalista w zakresie kształtowania terenów zieleni, autor porad oraz artykułów o tematyce ogrodowej. Doświadczenie zdobywał we współpracy z architektami, w szkółce roślin ozdobnych oraz w firmach i centrach ogrodniczych. W pracy zawodowej kieruje się zasadą, że miasto idealne to rozsądne połączenie architektury i zieleni.

Rzeczywiście cechą kolumnowych odmian buka jest spiralny wzrost pędów i często splatanie się ich ze sobą - taki urok. Jeśli jednak splatanie takie wyraźnie wskazuje na to, iż może zaszkodzić to pokrojowi drzewa, można po prostu usunąć gałęzie nadmiernie sobie przeszkadzające (np. krzyżujące się, wrastające w siebie itp.). Nie zaszkodzi to drzewu. Jeśli jednak nic nie wskazuje na to, aby drzewo miało zatracić pokrój lub zatracić statykę, nie trzeba ingerować i pozostawić naturze całą resztę.

>>Przeczytaj też: Drzewa w małym ogrodzie: dlaczego warto je sadzić, jakie gatunki wybrać

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE