Pozwijane liście storczyka [Porada eksperta]

2013-01-10 13:32

Niektóre liście mojego storczyka są pozwijane, wygląda to trochę jak harmonijka. Czy to jakaś choroba? Jak mam postępować ze storczykiem, aby liście były znowu normalne?

Grażyna Siemińska
Radzi: Grażyna Siemińska

Od lat jej życiem rządzą storczyki i ich fotografowanie. W niewielkim mieszkaniu zgromadziła już ponad 700 gatunków. Nie ma już miejsca na kolejne, te obecne rozrastają się, a i tak nie potrafi się oprzeć kolejnym okazom. To rośliny wymagające sporo wiedzy o ich naturalnych siedliskach i nieco innego podejścia do uprawy kwiatów.

Nie wiem jaki to storczyk, podejrzewam hybrydę Miltonii, Oncidium lub Cambrię. Składanie się liści w harmonijkę jest zwykle oznaką zbyt niskiej wilgotności otoczenia. Inną przyczyną może być wcześniejsze uwięźnięcie liścia w fazie wzrostu, a trudność z wydostaniem się z osłonki powoduje powstanie harmonijki. Taki liść już się niestety nie wyprostuje, ale jest to tylko defekt estetyczny nie mający wpływu na wzrost rośliny. Proszę jednak spróbować podnieść wilgotność otoczenia, aby kolejne liście wyrastały prawidłowo. W okresie zimowym przy grzejących kaloryferach wilgotność w mieszkaniach, zwłaszcza na parapetach nad kaloryferami, jest bardzo niska, a storczyki wymagają znacznie wyższej wilgotności otoczenia niż inne rośliny. Najprostszym sposobem podniesienia wilgotności są tacki z keramzytem zalanym wodą na których stawiamy do góry nogami zwykłe podstawki pod doniczki, a dopiero na nich doniczki ze storczykami. Można też używać nawilżaczy, o ile takowe posiadamy. Sąsiedztwo innych roślin także podnosi wilgotność.

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.