Polecane rośliny na skarpę [Porada eksperta]

2017-09-14 14:00

Mam spory problem z kamienistą, stromą skarpą w ogrodzie. Skarpa jest utworzona sztucznie przez usypany stos kamieni na dość dużej przestrzeni, pokryta warstwą ziemi około 20 cm. Skarpa jest pokryta agrowłókniną i są w niej posadzone dość gęsto krzewy (m.in. cisy, rododendrony). Niestety, w górnych 50 cm skarpy nie dało się posadzić większych krzewów, warstwa ziemi jest po prostu za mała i praktycznie tuż pod agrowłokniną są tylko kamienie pokryte może 5-10 cm warstwą ziemi. Chcę jednak obsadzić jakimis roslinami tę część skarpy, przede wszystkim by zakryć dobrze agrowłókninę (bo teraz wyglada "łyso" i smutno). Nie zależy mi mi na wzroście w górę, a raczej na zamaskowaniu jej zielenią czy kwiatami. Skarpa jest od strony południowej, nie jest zacieniona, ale lokalny klimat jest dość deszczowy i chłodny, raczej górski, ilość słońca w ciagu roku umiarkowana. Co sprawdzi się najlepiej w takich warunkach?

Maciej Aleksandrowicz
Radzi: Maciej Aleksandrowicz

Specjalista w zakresie kształtowania terenów zieleni, autor porad oraz artykułów o tematyce ogrodowej. Doświadczenie zdobywał we współpracy z architektami, w szkółce roślin ozdobnych oraz w firmach i centrach ogrodniczych. W pracy zawodowej kieruje się zasadą, że miasto idealne to rozsądne połączenie architektury i zieleni.

Polecam np. irgę poziomą, irgę Dammera, śnieguliczkę 'Hancock', jałowiec płożący (w różnych odmianach), sosnę górską 'Pumilio' (kosodrzewinę), trzmielinę Fortunea. Zwracam jednak uwagę, że rośliny do życia będą potrzebowały odpowiedniej gleby. Ponadto cisy i różaneczniki posadzone na południowej skarpie będą rosły nie najlepiej, ponieważ są to rośliny lubiące półcień i zaciszne stanowiska.

>>Przeczytaj też: Aranżacja ogrodu na skarpie. Polecamy rośliny na skarpę

Inne porady tego eksperta

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.