Podlewanie storczyków [Porada eksperta]

2013-01-10 12:55

Bardzo proszę o radę, jak prawidłowo podlewać storczyki? Dowiedziałam się, że należy moczyć storczyki w dużym pojemniku przez 20 minut, następne moczenie wykonać, gdy korzenie będą białe. Niestety wiotczeją liście. Zaczynam się martwić, że mogą zacząć gnić. Ostatnio przeczytałam, że należy podlewać storczyki (a nie "moczyć") raz w tygodniu wlewając do doniczki 50-100 ml przegotowanej wody. Storczyki stoją na zachodnim parapecie, wiec przypuszczam, że to nie jest wina słońca.

Grażyna Siemińska
Radzi: Grażyna Siemińska

Od lat jej życiem rządzą storczyki i ich fotografowanie. W niewielkim mieszkaniu zgromadziła już ponad 700 gatunków. Nie ma już miejsca na kolejne, te obecne rozrastają się, a i tak nie potrafi się oprzeć kolejnym okazom. To rośliny wymagające sporo wiedzy o ich naturalnych siedliskach i nieco innego podejścia do uprawy kwiatów.

To zależy jaki to rodzaj storczyków, bo inaczej podlewa się Phalaenopsis, inaczej Dendrobium, inaczej Cambrie. 1. Phalaenopsis podlewa się po całkowitym wyschnięciu podłoża, gdy korzenie robią się srebrzysto-białawe - co jest oznaką, że trzeba podlać. Podlewanie najlepiej wykonać przez zamoczenie na tak długi czas, aby podłoże dobrze nasiąkło wodą (20 minut to może być za krótko i może dlatego liście mogą być odwodnione). Przelewanie 50-100 ml wody raz w tygodniu na pewno nie jest wystarczającą ilością. Przy takim przelewaniu przez suche podłoże woda przelatuje i nie zdąży nawilżyć podłoża. Konieczne byłoby przelanie przynajmniej 1 litra wody i to powolutku. Przy niewielkiej liczbie storczyków polecam podlewanie przez zanurzanie. Zachodnie okno może być "zdradliwe", bo powietrze i szyby są wtedy nagrzane, proszę uważać. 2. Dendrobium wymaga dobrego przeschnięcia podłoża przed kolejnym podlaniem, ale nie zupełnego wyschnięcia. Sposób podlewania jak wyżej. 3. Cambria wymaga stale wilgotnego, ale nie mokrego podłoża, więc wymaga częstszego podlewania.

Inne porady tego eksperta