Podlej tym surfinie, a będą długo i obficie kwitły, aż do jesieni. Uciekną też mszyce. Efekt murowany!

2023-06-01 7:05
Podlej tym surfinie
Autor: getty images Jak zrobić naturalny oprysk na mszyce na surfinach?

Co zrobić żeby surfinie długo i obficie kwitły? To proste. Wystarczy wykorzystać pewne odpadki, które mamy w kuchni. W połączeniu z wodą stworzą skuteczną odżywkę dla tych pięknych kwiatów, odstraszą też mszyce. Podpowiadamy jak pielęgnować surfinie, aby cieszyć się nimi aż do późnej jesieni.

Spis treści

 1. Jak dbać o surfinie aby pięknie kwitły?
 2. Wyciąg ze skórek bananów do podlewania surfinii
 3. Wyciąg z banana również na mszyce
 4. Jakie właściwości mają skórki od bananów?

Surfinia to jedna z odmian petunii ogrodowej dostępna w różnych kolorach. Kwiaty mogą być białe, kremowe, jasnożółte, różowe, fioletowe, czerwone, jednobarwne, dwubarwne bądź wielobarwne, z przebarwieniami w formie żyłek. Ponadto mogą być pojedyncze lub pełne. Niektóre pachną. Można z nich stworzyć przepiękne, barwne kompozycje. W sezonie podziwiamy kolorowe kaskady surfinii zwisające z balkonów. Co zrobić żeby mieć kwiaty najpiękniejsze w okolicy? Zobacz naszą galerię zdjęć.

Jak dbać o surfinie aby pięknie kwitły?

Aby cieszyć się kwiatami surfinii do późnej jesieni należy:

 • Sadzić je w specjalistycznym podłożu dla surfinii.
 • Donice ustawić w słonecznym miejscu – wtedy surfinia obficie kwitnie.
 • Niezwykle ważne jest regularne podlewanie - podczas upałów nawet dwa razy dziennie, rano i wieczorem.
 • Trzeba też regularnie usuwać przekwitłe kwiaty – sprzyja to dłuższemu i obfitszemu kwitnieniu.
 • Surfinie najlepiej ustawiać w miejscach zadaszonych i osłoniętych od wiatru, gdyż ulewne deszcze i silne podmuchy mogą uszkodzić kwiaty, które są bardzo delikatne.
 • Ponadto, surfinie wymagają regularnego nawożenia podczas całego sezonu. Można zakupić taki w sklepie ogrodniczym (aktualnie to dość duży wydatek) lub zastosować naturalną odżywkę, którą można zrobić z odpadów kuchennych.

Wyciąg ze skórek bananów do podlewania surfinii

To właśnie skórki bananów, które są odpadem kuchennym, idealnie nadają się do zrobienia odżywczego wyciągu do podlewania surfinii.

Jak zrobić wyciąg do podlewania surfinii?

 • Świeżą skórkę z banana umieszczamy w litrowym słoiku,
 • Następnie zalewamy letnią wodą.
 • Przykrywamy folią i i odstawiamy w chłodne, ciemne miejsce, min. na dwa dni.
 • Po tym czasie woda zrobi się zawiesista. Właśnie takim wyciągiem z bananów możemy podlewać surfinie.

Do przygotowania płynnego nawozu do surfinii wykorzystujemy skórkę banana porządnie umytą, podzieloną na mniejsze kawałki. Skórka może być moczona do siedmiu dni, im dłużej tym lepiej. 

Wyciąg z banana również na mszyce

Najczęściej do zwalczania mszyc stosuje się preparaty z cebuli, czosnku, pokrzywy oraz mniszka lekarskiego. Okazuje się, że również wyciągiem ze skórek banana możemy opryskiwać surfinie w celu odstraszenia mszyc. Jest on znacznie delikatniejszy od tego z cebuli czy czosnku, nie powinien przebarwiać delikatnych kwiatów.

Jakie właściwości mają skórki od bananów?

Skórki od banów są przede wszystkich cennym źródłem potasu i fosforu, ponadto kwasu krzemowego, wapnia, magnezu i siarki.

Skórki bananów wykorzystywane są w uprawie różnych roślin, nie tylko surfinii. Oprócz wyciągu można z nich robić gnojówkę czy nawóz długodziałający. Składniki zawarte w skórkach poprawiają ukorzenianie, krzewienie, a także kwitnienie różnych roślin. Więcej o zastosowaniu skórek od bananów w uprawie roślin piszemy w artykule: Nawóz ze skórek bananów - jak go zrobić? Jak wykorzystać? Do jakich roślin stosować?

Nasi Partnerzy polecają
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.