Pnie sosen [Porada eksperta]

2013-01-10 12:57

Dzień dobry. Mam na działce pozostawione pnie sosen - jako ozdobę (pod doniczki z kwiatami). Niestety, zauważyłam na nich jakieś dziwne narośla. Początkowo są to różowe, miękkie, wypukłe placki, które później stają się czarne i pylą, gdy się je poruszy. Bardzo proszę o odpowiedź co to może być (nie mogę nigdzie znaleźć), tym bardziej, że to się rozprzestrzenia. Jak się tego pozbyć? Pozdrawiam, Agata

Stanisław Ignatowicz
Radzi: Stanisław Ignatowicz

Od 1974 r. pracuje w Katedrze Entomologii Stosowanej SGGW i zajmuje się szkodnikami, ich życiem i metodami zwalczania. Preferuje metody biologiczne, mechaniczne, fizyczne, biotechniczne, a stosowanie chemicznych środków ochrony roślin uważa za ostateczność w najbliższym otoczeniu człowieka.

Na pniakach rożnych drzew, w tym sosen, rozwijają się najróżniejsze gatunki grzybów, których "zadaniem" jest rozkład materii organicznej. Grzyby te toczą pniaki, a na zewnątrz wytwarzają owocniki, których zadaniem jest produkcja miliardów zarodników. Drobne zarodniki tych grzybów unoszą się w powietrzu stwarzając wrażenie, że pylą, gdy je się poruszy. Nie zalecam stosowania środków grzybobójczych, bo zjawisko wystąpiło na działce, a problem można rozwiązać inaczej. Prosta rada: aby pozbyć się problemu, proponuję usunięcie tych pniaków i zastąpienie ich nowymi.

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.