Pnącza na balkon na południową wystawę [Porada eksperta]

2017-05-15 12:42

Planuję zakup dużej donicy (szer. 100 cm) z pergolą (wys. 170 cm) do pnączy. W pierwszej kolejności myślę o posadzeniu róży pnących, może powojników. Tylko zastanawiam się, jakie stanowisko będzie najbardziej odpowiednie (najlepsza byłaby południowa strona - reprezentacyjna). Ale czy różom na tej stronie nie będzie zbyt ciepło? Albo powojnikom? Jakie rośliny (w tym pnące) najlepiej będą się czuły na stanowisku południowym? Będę wdzięczna za wskazówki, pozdrawiam, Anna

Michał Mazik
Radzi: Michał Mazik

Specjalista w zakresie uprawy roślin zielarskich oraz warzyw. W trakcie kariery zawodowej zajmował się: zakładaniem ogrodów (Polska), produkcją roślin ozdobnych i poradnictwem w centrach ogrodniczych (USA), pracą w sadach sadach (Anglia, Włochy). Autor kilku książek ogrodniczych. Ogrodnik z wykształcenia, zawodu i zamiłowania.

Powojniki wielkokwiatowe powinny dać sobie radę (zwłaszcza odmiany o intensywnej barwie kwiatów). Optymalne dla nich warunki - to zacieniony dół rośliny i mocno nasłoneczniona "góra". W takich warunkach jednak trzeba je nawadniać. Ponadto, podłoże wokół rośliny warto obłożyć płaskimi kamieniami. Zabezpieczą przed przegrzewaniem i wyparowywaniem wody. W takich warunkach dobrze również sprawdzą się winorośle o ozdobnych, niejadalnych owocach. Radę powinny sobie dać także wiciokrzewy.

>>Przeczytaj też: Pnącza na balkon. Rośliny balkonowe: polecamy pnącza dobre na balkon

Inne porady tego eksperta

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.