Pnącza do słońca i cienia [Porada eksperta]

2013-01-10 12:57

Jakie wybrać pnącze, aby bardzo szybko rosło w średniej jakości glebie, pięknie kwitło i silnie pachniało, a przy tym nie było trujące przy spożyciu i dotyku dla dzieci i zwierząt domowych? Mam dwa płoty do obsadzenia, jeden zacieniony, drugi w pełnym słońcu. Chciałabym, aby oba obrosły pachnącymi kwiatami (bezpiecznymi!!!).

Rdestówka Auberta
Autor: Maria Muszalska Rdestówka Auberta
Maria Dudek
Radzi: Maria Dudek

Mgr inż. architektury krajobrazu. Projektowanie ogrodów jest dla niej "złotym środkiem", połączeniem zainteresowań: z jednej strony artystycznych - chęci komponowania i tworzenia przestrzeni, zabawą barwami i fakturami; z drugiej strony przyrodniczych fascynacji.

Niestety, żaden gatunek nie da rady spełnić na raz wszystkich Pani oczekiwań. Najmocniej pachnącym, dość mało wymagającym i ładnie kwitnącym pnączem jest wiciokrzew, niestety trujący, podobnie jak przepięknie kwitnące powojniki. Myślę, że poniekąd może zadowolić Panią bardzo szybko rosnąca rdestówka Aubert'a (Fallopia aubertii, na zdjęciu) lub akebia (Akebia quinata). Obie rośliny zadowolą się przeciętną glebą, mogą rosnąć w słońcu jak i w półcieniu (te w cieniu będą zawiązywać mniej kwiatów). Rdestówka kwitnie na biało, jej kwiaty lekko pachną. Akebia ma bardzo ładne i pachnące kwiaty, jednak dość małe i niepozorne, ukryte wśród liści. Niestety, pnącza tak okazale kwitnące jak milin czy glicynia potrzebują żyznej gleby oraz ciepłego miejsca, często przemarzają. Dla wzmocnienia efektu zapachowego można wieloletnie pnącze połączyć z jednorocznym, jednak bardzo przyjemnie pachnącym i kolorowym groszkiem pachnącym (Lathyrus odoratus).

Inne porady tego eksperta