Pleśń na cebuli hiacynta [Porada eksperta]

2013-01-10 13:05

Dzień dobry, kupiłam cebulkę hiacynta wraz ze specjalnym wazonem do uprawy w wodzie. Zrobiłam tak, jak było napisane w instrukcji. Po dwóch dniach zauważyłam zielony nalot pleśni na łuskach cebulki, usunęłam te łuski, ale pleśń nadal się pojawia. Cebulka puszcza korzonki tylko z jednej (tej zdrowej strony), nie zaczęła wypuszczać jeszcze listków. Nalot jest mały, ale chcę uratować tę roślinę. "Zasadziłam" ją 11 stycznia.

Agnieszka Mike - Jeziorska
Radzi: Agnieszka Mike-Jeziorska

Jest absolwentką SGGW, wydziału Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu. Jej pasją są rośliny i obserwacja przyrody. Już na studiach zajmowała się zakładaniem i pielęgnacją ogrodów oraz florystyką. Popularyzacja ogrodnictwa i przekazywanie wiedzy ogrodniczej innym sprawia jej wielką satysfakcję. Tworzy też fotograficzne portrety roślin.

Wszystkie cebule, także hiacyntów, powinny być zaprawione przed posadzeniem środkami grzybobójczymi. W takiej uprawie, najczęściej robi to producent (widocznie trafiła Pani na jakąś "wadliwą" cebulę, która nie do końca była zaprawiona). Niestety, prawdopodobnie cebula będzie "na zmarnowanie", jeśli wypuści pędy, to tylko z jednej strony, tak jak to Pani zauważyła. Może też nie zakwitnąć. Dodatkowo, jeśli zdecyduje się Pani na kontynuację uprawy, proszę przestawić wazon z cebulą jak najdalej od pozostałych roślin, aby choroba nie rozprzestrzeniła się. W tej sytuacji jedyne co można zrobić, to opryskać cebulę roztworem preparatu Aliette 80 WP lub Grevit 200 SL (zawsze zgodnie z zaleceniami zawartymi w załączonej ulotce). Życzę powodzenia!

Inne porady tego eksperta