Plamy na agawie [Porada eksperta]

2018-12-07 15:09

Witam! Mam kilkuletnią agawę. Zauważyłam, że od jakiegoś czasu ma na liściach ma plamy, które najpierw robią się żółte, a z czasem brązowieją i przypominają raczej wżery. Obejrzałam ją dokładnie i nie widać żadnych szkodników. Nie wiem, co może być przyczyną. Mam młode roślinki i na nich jeszcze nie ma oznak choroby i chciałabym je ustrzec. Proszę o poradę!!!

Stanisław Ignatowicz
Radzi: Stanisław Ignatowicz

Od 1974 r. pracuje w Katedrze Entomologii Stosowanej SGGW i zajmuje się szkodnikami, ich życiem i metodami zwalczania. Preferuje metody biologiczne, mechaniczne, fizyczne, biotechniczne, a stosowanie chemicznych środków ochrony roślin uważa za ostateczność w najbliższym otoczeniu człowieka.

Agawa jest dość odporna na choroby. Problem, jaki się u Pani pojawił, to uszkodzenia liści (brunatnienie i gnicie), które są konsekwencją nadmiernej wilgoci, najbardziej groźnej w okresie zimowym. Uszkodzone liście brunatnieją, w wilgotnych warunkach mogą gnić, dlatego lepiej wyciąć je. Rzadko też agawę atakują szkodniki. Do najgroźniejszych szkodników agawy należą wełnowce. Łatwo można zauważyć ich obecność - na korzeniach i w pachwinach liści pojawiają się watowate kłaczki. Wełnowce usuwa się patyczkiem z watą namoczoną w alkoholu lub preparatem Actellic 50 EC.

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.