Pielęgnacja araukarii [Porada eksperta]

2013-01-10 13:00

Witam Proszę podać jaki nawóz i jak często stosować do araukarii? Jakiej ziemi wymaga araukaria? Kiedy i jak często należy ją przesadzać? Czy araukaria toleruje przycinanie i kiedy je wykonywać? Proszę również o inne przydatne rady dotyczące pielęgnacji tej ładnej rośliny. Moja araukaria ma pięć "pięter". Serdecznie pozdrawiam Waldemar

Anna Skórkowska
Radzi: Anna Skórkowska

Architekt krajobrazu ze specjalizacją "zieleń zabytkowa". Pisała i redagowała teksty o zakładaniu, urządzaniu i pielęgnacji ogrodów. Fascynowało ją tradycyjne ogrodnictwo i rolnictwo, bo zapomniane dziś metody uprawy roślin - nawet w naszym "zchemizowanym" trującym świecie - pozwalają nieco lepiej żyć.

Araukaria potrzebuje ziemi kwaśnej, o pH 4,5-5,5 - najlepiej więc posadzić ją do specjalnego podłoża dla różaneczników i azalii. Do nawożenia również należy używać nawozów przeznaczonych dla tych roślin. Araukaria lubi mieć dużo miejsca, więc powinna stać oddzielnie, z dala od innych roślin. Najlepsze jest miejsce, gdzie nie dociera bezpośrednie światło słoneczne, można też wynieść ją latem na zacieniony balkon lub do ogrodu, np. pod drzewo. Podłoże powinno być stale lekko wilgotne, ale nie wolno zalewać korzeni. Aby tego uniknąć na dno doniczki należy wsypać warstwę keramzytu (do kupienia w sklepach ogrodniczych). W październiku trzeba zacząć stopniowo ograniczać podlewanie i zaprzestać nawożenia. W okresie spoczynku - od października do marca - należy zapewnić jej temperaturę 5-10°C, a pomieszczenie w którym zimuje, musi być widne. Przesadzać należy rzadko, dopiero wtedy, gdy korzenie wypełnią doniczkę. Dużym egzemplarzom warto wiosną delikatnie usunąć wierzchnią warstwę podłoża i zastąpić nowym. Araukaria toleruje przycinanie, ale należy przeprowadzać je tylko w szczególnych przypadkach, np. gdy staje się zbyt wysoka i nie mieści się w pomieszczeniu, ale to zawsze zaburza jej rozwój i kształt.

Inne porady tego eksperta

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.