Perukowiec podolski [Porada eksperta]

2013-01-10 12:57

Dostałam na balkon drzewko w doniczce o nazwie perukowiec podolski (bordowy). Powiedziano mi tylko tyle, że lubi ziemię gliniastą, piaszczystą, wapienną i kwaśną i musi mieć dobry drenaż i słońce. Jak mam zrobić ten dobry drenaż? Czy to ze wszystkich rodzajów ziemi na przemian sypanych do donicy? Jak szybko rośnie i czy duża ma być donica oraz co ile się przesadza takie drzewko? Z góry dziękuję za pomoc. Anna

Radzi: Agnieszka Mike-Jeziorska

Jest absolwentką SGGW, wydziału Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu. Jej pasją są rośliny i obserwacja przyrody. Już na studiach zajmowała się zakładaniem i pielęgnacją ogrodów oraz florystyką. Popularyzacja ogrodnictwa i przekazywanie wiedzy ogrodniczej innym sprawia jej wielką satysfakcję. Tworzy też fotograficzne portrety roślin.

Perukowiec podolski czyli Cotinus coggygria to krzew. Najprawdopodobniej otrzymała Pani odmianę 'Royal Purple' lub 'Purpureus'. Więcej informacji na jego temat znajdzie Pani na naszej stronie internetowej, w dziale Portrety Roślin - Perukowiec podolski 'Royal Purple'. Z informacji, które Pani posiada prawdą jedynie jest to, że krzew ten lubi ziemię piaszczystą i przepuszczalną, o odczynie zasadowym oraz dużo słońca. Jeśli chodzi o drenaż, to rzeczywiście będzie on niezbędny - donica, w której zostanie posadzony perukowiec miała otwory, aby nadmiar wody swobodnie mógł z niej wypływać i aby nie woda zalegała w korzeniach rośliny, co może prowadzić do ich gnicia i zamierania, a w efekcie do zniszczenia rośliny. Perukowiec jest rośliną rzadko sadzoną do donic, ale przy odpowiedniej pielęgnacji może przez kilka lat ozdabiać balkon. Niestety nadejdzie taki moment, że albo donica o odpowiednim rozmiarze nie zmieści się na balkonie, albo będzie ona (wraz z ziemią i krzewem) na balkon zbyt ciężka. Wtedy radzę przesadzić perukowca do ogrodu. Jeśli chodzi o rozmiar donicy - proponuję zakupić taką o średnicy minimum 50 cm (by przez najbliższe 2-3 lata korzenie i cały krzew mogły swobodnie się rozwijać). Po tym czasie donicę należy wymienić na większą. Koniecznie trzeba zadbać o drenaż. Poza tym należy zabezpieczyć ją od wewnątrz matą styropianową (dostępna w sklepach budowlanych, taka jaką stosuje się za grzejniki). Wyściełamy nią wewnątrz boki donicy oraz wykładamy dno (na dnie robimy otwory). Tak "udoskonalona" donica da roślinie większe szanse na przezimowanie na balkonie, gdyż korzenie będą choć częściowo zabezpieczone przed mrozem. Następnie można na dno donicy wsypać dodatkową warstwę drenażu o grubości około 2 cm (keramzyt, kamyki, żwir itp.). Do sadzenia stosujemy np. substrat torfowy lub inne standardowe podłoże ogrodnicze, do którego należy dosypać do około 1/4 objętości piasku oraz nawóz wapniowy (w ilości zgodnej z opisem na opakowaniu). Wymieszać dokładnie i dopiero w tak przygotowane podłoże posadzić perukowca. Życzę powodzenia!

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.