Perukowiec, budleja i krzewuszka - czy to dobry dobór roślin? [Porada eksperta]

2014-04-07 12:28

Przed domem mam wrzosowisko z wrzosami, azaliami japońskimi i iglakami. W pewnej odległości posadziłam perukowiec bordowy, po łuku z jednej strony krzewuszkę kwitnącą na czerwono, a z drugiej budleję kwitnącą na różowo. Zastanawiam się, czy jest to właściwy dobór roślin i jak urosną, czy nie będą się zasłaniać i nie stracą przez to swojego uroku. Poza tym mam wątpliwości z jakimi roślinami z przodu połączyć ten łuk. Pozdrawiam

Maciej Aleksandrowicz
Radzi: Maciej Aleksandrowicz

Specjalista w zakresie kształtowania terenów zieleni, autor porad oraz artykułów o tematyce ogrodowej. Doświadczenie zdobywał we współpracy z architektami, w szkółce roślin ozdobnych oraz w firmach i centrach ogrodniczych. W pracy zawodowej kieruje się zasadą, że miasto idealne to rozsądne połączenie architektury i zieleni.

Trzeba przede wszystkim kierować się warunkami, jakich potrzebują rośliny oraz rozmiarami jakie osiągną w przyszłości. Perukowiec lubi gleby wapienne i raczej nie powinien rosnąć razem z kwaśnolubnymi iglakami. Ponadto, podobnie jak budleja, może osiągać spore rozmiary w przyszłości i warto zostawić im nieco przestrzeni. Sam dobór roślin jest nie najgorszy - chodzi tylko o przestrzeń jaką powinny mieć. Rośliny wyższe nie powinny też znajdować się przed niższymi, dlatego warto znać ich docelowe rozmiary.

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.