Pąki kwiatowe pelargonii zasychają [Porada eksperta]

2021-06-08 8:53

Bardzo proszę o pomoc. Kupiłam zdrowe, piękne pelargonie. Wysadziłam je już miesiąc temu. Od kilku dni zauważyłam, że młode pączki kwiatowe zasychają, a rośliny dalej są zdrowe, zielone. Czy to pogoda, brak składników, mało słońca? Martwię się i proszę o pomoc. Dodam, że pelargonie mają drenaż, choć woda nie wycieka z dołu. Ziemia jest nowa, nie z zeszłego roku. Strona wystawy pelargonii: północna (od godz. 15 słońce). Rośliny zostały nawiezione nawozem w granulkach Substral Osmocote.

pelargonia3.jpg
Autor: Archiwum serwisu Pelargonie znakomicie prezentują sie przy wiejskich chatach (fot. www.thinkstockphotos.com)
Anna Skórkowska
Radzi: Anna Skórkowska

Architekt krajobrazu ze specjalizacją "zieleń zabytkowa". Pisała i redagowała teksty o zakładaniu, urządzaniu i pielęgnacji ogrodów. Fascynowało ją tradycyjne ogrodnictwo i rolnictwo, bo zapomniane dziś metody uprawy roślin - nawet w naszym "zchemizowanym" trującym świecie - pozwalają nieco lepiej żyć.

Zamieranie pąków kwiatowych pelargonii może być objawem szarej pleśni (choroba grzybowa). Ale na liściach wystąpiłyby objawy w postaci wodnistych plam i towarzyszącego im szarawego, mączystego nalotu (to grzybnia z zarodnikami). Zarodniki grzyba przenoszone są przez wiatr i z rośliny na roślinę podczas prac pielęgnacyjnych. Jeżeli nie ma takich objawów, przyczyną zaschnięcia pączków może być zbyt silne nasłonecznienie (były takie dni, gdy temperatura w dzień była bardzo wysoka, a skok względem poprzednich dni był gwałtowny). Sądzę, że to właśnie jest przyczyna uschnięcia delikatnych młodych pączków. Pogoda się stabilizuje i rośliny będą dobrze rosły. Suche pączki warto usunąć. Można też rośliny profilaktycznie opryskać biopreparatem Biosept 33 SL (chroni przed chorobami grzybowymi). Gdyby jednak się okazało, że to szara pleśń, trzeba opryskać jednym z preparatów, np. Teldor 500® SC, Amistar 250 SC, Topsin lub Bravo.

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.