Usychają liście ostrokrzewu kolczastego [Porada eksperta]

2013-01-10 13:08

Mam problem z ostrokrzewem kolczastym: w tym roku i dwa lata temu w maju-czerwcu krzew "choruje" - sporo liści usycha, stają się żółte i opadają lub trzeba je pourywać. Krzew jest posadzony w otworze 30 cm x 30 cm, w miejscu gdzie dookoła jest kostka brukowa. Może po prostu jest mu za sucho? Czy jest to jakieś znane zjawisko w tym gatunku?

Anna Skórkowska
Radzi: Anna Skórkowska

Architekt krajobrazu ze specjalizacją "zieleń zabytkowa". Pisała i redagowała teksty o zakładaniu, urządzaniu i pielęgnacji ogrodów. Fascynowało ją tradycyjne ogrodnictwo i rolnictwo, bo zapomniane dziś metody uprawy roślin - nawet w naszym "zchemizowanym" trującym świecie - pozwalają nieco lepiej żyć.

Oczywiście susza jest przyczyną żółknięcia i usychania liści, ale powodów może być więcej. Ostrokrzew nie lubi zwartej, mało przepuszczalnej gleby. Być może otaczająca go nawierzchnia powoduje niedotlenienie korzeni. Inną przyczyną żółknięcia liści może być zbyt intensywne palące wczesnowiosenne słońce (ostrokrzew najlepiej rośnie w półcieniu). Kolejną przyczyną może być intensywny wzrost przy niedoborze substancji odżywczych - wtedy roślina zrzuca część starych liści. Generalnie rzecz biorąc: każda roślina otoczona utwardzoną nawierzchnią nie czuje się komfortowo: brakuje jej powietrza, wody, substancji odżywczych, więc mogą się pojawiać różne tego skutki (także ataki szkodników, bo osłabiona roślina jest na to podatna). Ostrokrzew, który potrzebuje podłoża przepuszczalnego i umiarkowanie wilgotnego, stanowiska w półcieniu, a przy tym zacisznego, osłoniętego od zimnych wiatrów - w okresie gdy jest bardzo ciepło i nie padają deszcze ogranicza powierzchnię parowania, zrzucając część liści. Jeżeli potem odbudowuje to co utracił - nie ma powodu do obaw. Warto natomiast podlewać go obficie jesienią i w okresie suszy (wiosną dobrze jest zastosować nawóz wieloskładnikowy). Trzeba też zadbać, by gleba miała odczyn obojętny czyli pH około 7,0 - kwaśne podłoże także może być przyczyną żółknięcia liści, ale objaw nie znikałby samoistnie, ale się nasilał.

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.