Czarny nalot na liściach ostrokrzewu [Porada eksperta]

2013-10-07 13:02

Mój ostrokrzew kolczasty ma dużą część liści pokrytą czarnym nalotem. Po starciu nalotu, liść pod spodem jest bez plam i przebarwień. Ostrokrzew rośnie w dość zacisznym miejscu, daleko od drogi i zanieczyszczeń. Nalot psuje estetykę krzewu, bo przykrywa jego pstrokate ubarwienie i krzew wygląda na chory. Nie sposób jednak mechanicznie wyczyścić liści (poza tym nalot pewnie powróci). Czy to jest choroba krzewu?

Maciej Aleksandrowicz
Radzi: Maciej Aleksandrowicz

Specjalista w zakresie kształtowania terenów zieleni, autor porad oraz artykułów o tematyce ogrodowej. Doświadczenie zdobywał we współpracy z architektami, w szkółce roślin ozdobnych oraz w firmach i centrach ogrodniczych. W pracy zawodowej kieruje się zasadą, że miasto idealne to rozsądne połączenie architektury i zieleni.

Czarny nalot na liściach ostrokrzewu może być efektem żerowania mszyc lub czerwców, czyli szkodników. Żerujac pozostawiają one tzw. rosę miodową, co powoduje powstawanie brudnego nalotu. Należałoby wykonać oprysk pzreciwko szkodnikom, np. środkiem Confidor lub Polysect (tylko przy temperaturze powyżej 10 stopni Celsjusza), a nalot zetrzeć mokrą szmatka z dodatkiem delikatnego detergentu lub użyć specjalnych szmatek do nabłyszczania lisci dostępnych w sprzedaży.

Inne porady tego eksperta

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.