Ogałacanie się jałowców pospolitych [Porada eksperta]

2017-05-12 16:37

Mam duża liczbę jałowców pospolitych - rosną już od 15 lat i zaczynają brązowieć. W ubiegłym roku były zasilane preparatem przeciwgrzybicznym - rezultat: góra zielona, ale całe słupy brązowe i uschnięte. Czy można je jeszcze przywrócić do zdrowia, czy po prostu usunąć? Szkoda, bo mają ponad 2 m wysokości.

Maciej Aleksandrowicz
Radzi: Maciej Aleksandrowicz

Specjalista w zakresie kształtowania terenów zieleni, autor porad oraz artykułów o tematyce ogrodowej. Doświadczenie zdobywał we współpracy z architektami, w szkółce roślin ozdobnych oraz w firmach i centrach ogrodniczych. W pracy zawodowej kieruje się zasadą, że miasto idealne to rozsądne połączenie architektury i zieleni.

Niestety jałowce pospolite, szczególnie w starszym wieku, mają tendencję do ogołacania się w dolnych partiach. Poza tym często atakowane są przez chorobę grzybową o nazwie zamieranie pędów i konieczne są opryski preparatem Rovral Flo. Gałęzi, które zbrązowiały i uschły raczej nie da się zregenerować i trzeba je usunąć, ale warto nieco przyciąć krzewy od góry - być może to pobudzi do zagęszczenia się i wypuszczenia nowych pędów.

Inne porady tego eksperta

Nasi Partnerzy polecają
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.