Odkomarzanie. Zamawiać, czy pryskać samemu? Sprawdziliśmy, czy jest szkodliwe i ile kosztuje

2024-05-16 12:04

Komary latem potrafią uprzykrzyć swoim brzęczeniem zarówno ciepły wieczór w ogrodzie, jak i noc, nie pozwalając usnąć. Jednak szczególnie nieprzyjemne są ukąszenia komarów. Z owadami można walczyć na wiele sposobów, choć najbardziej skuteczne jest odkomarzanie. Podpowiadamy, kiedy pryskać samemu, a kiedy warto zamówić specjalistów i ile kosztuje odkomarzanie.

Spis treści

  1. Jakie warunki sprzyjają komarom?
  2. Jak chronić się przed komarami?
  3. Odkomarzanie działki. Kiedy wykonać?
  4. Odkomarzanie - cennik
#MuratorOgroduje: Wysiew kwiatów - lewkonie, lwie paszcze i maki
Materiał sponsorowany

Jakie warunki sprzyjają komarom?

Komary to owady, które w ogóle nie cieszą się sympatią wśród ludzi. Jednak tak naprawdę to komarzyce są najbardziej uciążliwe, bo przed złożeniem jaj wysysają krew ssaków, często wybierając człowieka. Natomiast samce komarów są nieszkodliwe, odżywiają się bowiem nektarem i sokami roślin. Komarzyce żyją kilka tygodni, jaja składają w wodzie, przy czym najbardziej atrakcyjne są dla nich płytkie i ciepłe zbiorniki. Jaja komarów są bardzo odporne, przetrwają zimę i silne mrozy, ale najbardziej sprzyjające warunki do rozwoju panują po deszczu, gdy jest wilgotno i gdy temperatura przekracza 25 st. C.  Ze złożonych jaj już po trzech tygodniach wyrastają dorosłe osobniki.

Jak chronić się przed komarami?

Skutecznym sposobem na pozbycie się komarów jest odkomarzanie. Jednak walcząc z owadami we własnym zakresie najlepiej działać kompleksowo. Przede wszystkim dobrze jest zabezpieczyć dom montując moskitiery czy siatki. Ze względu na to, że owady lęgną się w wodzie, należy sprawdzić w różnych zakamarkach w ogrodzie, czy nie stoi tam woda, jeśli tak, to ją wylewamy. W ten sposób pozbędziemy się jaj i larw komarów. Zaglądamy do wiader, starych doniczek, taczek, czy nawet opon. Warto też przeczyścić rynny, a przy okazji sprawdzić szczelność okien i drzwi.

Odkomarzanie działki. Kiedy wykonać?

Po sprawdzeniu ogrodu możemy przystąpić do odkomarzania. Stosujemy do tego specjalny środek owadobójczy przeznaczony do zwalczania komarów. Zabieg trzeba będzie powtarzać regularnie co trzy, cztery tygodnie, a jeśli pada deszcz i jest wilgotno, to nawet częściej. Pierwszy raz pryskamy już wczesną wiosną, oprysk kierujemy na miejsca wilgotne, zacienione i mało przewiewne – to tam mogą przesiadywać komary.

Odkomarzanie wykonujemy najlepiej wieczorem. Środek do zwalczania komarów zawiera insektycydy i jest niestety równie szkodliwy dla komarów, jak i owadów zapylających, czyli pszczół i trzmieli. Są one wieczorem mniej aktywne, dlatego więc wtedy pryskamy. Nie powinno się wykonywać oprysku w środku słonecznego dnia czy popołudniem także ze względu na to, że preparaty owadobójcze pod wpływem promieni słonecznych tracą swoje właściwości. Odkomarzanie we własnym zakresie nie pomoże nam jednak całkowicie zlikwidować komarów na danym terenie, a jedynie sprawi, że ograniczymy występowanie owadów.

Odkomarzanie - cennik

Firmy zajmujące się odkomarzaniem na pewno będą skuteczniejsze, niż gdy wykonamy oprysk samodzielnie. Profesjonaliści stosują inne preparaty, a ich metoda to zamgławianie. Polega ona na tym, że za pomocą specjalnej maszyny tworzy się mgłę, która rozchodzi się po całym ogrodzie i wnika w różne szczeliny, w których mogą przebywać komary. Mgła zawiera preparat owadobójczy. Po takim odkomarzaniu efekty są odczuwalne przez co najmniej miesiąc.

Profesjonalne odkomarzanie najbardziej się sprawdzi w ogrodach o dużych powierzchniach. Na małych obszarach efekty mogą nie być już tak spektakularne. Dodatkowo należy uprzedzić sąsiadów o odkomarzaniu, gdyż mgła może także rozejść się do ich ogrodu. Wadą profesjonalnego odkomarzania jest cena za tę usługę. Praca na powierzchni do 500 mkw. kosztuje w zależności od województwa od 750 zł do nawet 1120 zł.

Czytaj też: Które rośliny odstraszające komary warto posadzić w ogrodzie

#MuratorOgroduje: Sadzenie pomidorów
Materiał sponsorowany