Niskie byliny i krzewy do północnej części ogrodu [Porada eksperta]

2014-09-22 14:50

Witam. Proszę o radę jakie niziutkie wieloletnie rośliny mogę posadzić w północnej części za domem. Interesują mnie najbardziej jakieś bardzo niskie byliny, krzewy ozdobne, ewentualnie rośliny kwitnące, ale wieloletnie. Dziękuję

Maciej Aleksandrowicz
Radzi: Maciej Aleksandrowicz

Specjalista w zakresie kształtowania terenów zieleni, autor porad oraz artykułów o tematyce ogrodowej. Doświadczenie zdobywał we współpracy z architektami, w szkółce roślin ozdobnych oraz w firmach i centrach ogrodniczych. W pracy zawodowej kieruje się zasadą, że miasto idealne to rozsądne połączenie architektury i zieleni.

Północna część ogrodu to z reguły dużo cienia, dlatego też trzeba się skupić na roślinach cieniolubnych. Proponuję płożące rośliny okrywowe: barwinek zwyczajny (łac. Vinca minor), runianka japońska (Pachysandra terminalis), bluszcz pospolity (Hedera helix), dąbrówka rozłogowa (Ajuga reptans), trzmielina Fortune`a. Z kwitnących bylin mogą udać się tawułki (Astilbe), liliowce (Hemerocalis). Z krzewów ozdobnych mogę polecić dereń biały w odmianach (Cornus), hortensja ogrodowa (Hydrangea macrophylla) i bukietowa (Hydrangea paniculata). Z płożących iglaków można posadzić w cieniu cisy w odmianie 'Farmen' lub 'Repandens'.

Inne porady tego eksperta

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.