Najlepsze rośliny na działkę w górach [Porada eksperta]

2015-06-08 15:23

Mam działkę letniskową w górach (Beskid Niski), a na niej posadzone tuje, jałowce i inne iglaki, które od 3 lat zimą podgryzają sarny i jelenie. W tym roku zwierzęta nie tylko objadły zielone części roślin, ale także zniszczyły korę na pniach. Chcę posadzić nowe rośliny, odpowiednie dla górskiego klimatu. Mam do obsadzenia niski taras i nie tyko. Na działce jest kilka wysokich berberysów purpurowych. Moim marzeniem jest stworzenie mało wymagającego kolorowego ogrodu. Jakie rośliny mogę posadzić?

Anna Skórkowska
Radzi: Anna Skórkowska

Architekt krajobrazu ze specjalizacją "zieleń zabytkowa". Pisała i redagowała teksty o zakładaniu, urządzaniu i pielęgnacji ogrodów. Fascynowało ją tradycyjne ogrodnictwo i rolnictwo, bo zapomniane dziś metody uprawy roślin - nawet w naszym "zchemizowanym" trującym świecie - pozwalają nieco lepiej żyć.

Proszę rozejrzeć sie dookoła. Najlepiej zacząć od sadzenia gatunków i odmian, które udają się u sąsiadów. Jeżeli dobrze rosną berberysy, to zapewne berberys Thunberga 'Atropurpurea', ale można dosadzić inne odmiany tego gatunku - jest ich bardzo wiele i bardzo kolorowe - proszę wpisać w google berberys Thunberga i wejść w zakładkę "grafika". To dobre źródło wiedzy. Powinny się też sprawdzić kolorowe odmiany pęcherznicy kalinolistnej. Spośród iglaków odmiany sosny górskiej, jałowca pospolitego, może też modrzewie. Odporna jest róża pomarszczona, a jej odmiany są mniej ekspansywne od typu.

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.