Mszyca porzeczkowo-czyściecowa na porzeczce - jak ją zwalczyć? [Porada eksperta]

2017-05-11 13:10

Mam problem z (chyba) z mszycami na porzeczkach. Czerwonawe, pomarszczone plamy na liściach. Na jesieni dziurawe liście na różach. Jak się pozbyć mszyc, ale bez użycia chemii? I jeszcze jedno. Latem posadziłam w ogrodzie rododendron z pojemnika. Miał ok. 40 cm wysokości i pąki, które wyglądały, jakby lada dzień miały się rozwinąć, oraz ładne, zielone liście. Jest maj, a on wygląda dokładnie tak samo. Nie usechł, ale nic nie wyrosło. Co z nim zrobić? Będę wdzięczna za pomoc, pozdrawiam. Katarzyna

Maciej Aleksandrowicz
Radzi: Maciej Aleksandrowicz

Specjalista w zakresie kształtowania terenów zieleni, autor porad oraz artykułów o tematyce ogrodowej. Doświadczenie zdobywał we współpracy z architektami, w szkółce roślin ozdobnych oraz w firmach i centrach ogrodniczych. W pracy zawodowej kieruje się zasadą, że miasto idealne to rozsądne połączenie architektury i zieleni.

Na porzeczce żeruje najpewniej mszyca porzeczkowo-czyściecowa i konieczny byłby oprysk (bez chemii jednak będzie ciężko ją zwalczyć). Można jednak najpierw spróbować zwalczyć mszyce środkami naturalnymi, np. Agricolle Spray na mszyce lub Emulpar Spray. Jeśli konieczne będzie zastosowanie innych środków proponuję Decis lub Calypso lub Mospilan lub Actara lub Karate Zeon. Co do rododendronów, proponuję zasilić go nawozem do różaneczników (rododendronów) i uzbroić się w cierpliwość.

>>Przeczytaj też: Mszyce w ogrodzie: zwalczanie mszyc. Sprawdzone sposoby na mszyce

Mszyce na porzeczkach

Inne porady tego eksperta

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.