Zasychanie brzegów liści monstery dziurawej [Porada eksperta]

2021-04-07 12:30
Monstera
Autor: GettyImages Zdarza się, że liście monstery zasychają na brzegach

Moje pytanie dotyczy monstery dziurawej. Ostatnio zauważyłam że na jej "nowym" liściu zaczyna dziać się coś dziwnego: zasychają brzegi. Nie wiem czy to jakaś choroba, czy efekt ustawienia albo podlewania. Dodam tylko, że kwiat stoi metr od okna na stronie północnej. Na razie jest to na jednym liściu, a boję się żeby nie przeszło na pozostałe.

Maciej Aleksandrowicz
Radzi: Maciej Aleksandrowicz

Specjalista w zakresie kształtowania terenów zieleni, autor porad oraz artykułów o tematyce ogrodowej. Doświadczenie zdobywał we współpracy z architektami, w szkółce roślin ozdobnych oraz w firmach i centrach ogrodniczych. W pracy zawodowej kieruje się zasadą, że miasto idealne to rozsądne połączenie architektury i zieleni.

Monstera dziurawa (Monstera deliciosa) należy do roślin raczej łatwych w pielęgnacji. Wystarczy jej tylko zapewnić odpowiednie warunki uprawy. Trzeba pamiętać, że monstera nie toleruje zbyt ciemnego stanowiska oraz zalegania wody w glebie. Źle znosi też nagłe zmiany stanowiska - może wtedy gubić liście. Najlepsze miejsce to jasne lub półcieniste stanowisko. Nie można również zapominać, że monstera nie znosi bezpośredniego światła słonecznego. Zimą liście mogą cierpieć (plamy, zaschnięte brzegi blaszki liściowej) z powodu zbyt suchego powietrza w ogrzewanych pomieszczeniach. Warto stale spryskiwać roślinę letnią, odwapnioną wodą.

Inne porady tego eksperta

Nasi Partnerzy polecają
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.