Mocne przycięcie starych tui. Czy to dla nich bezpieczne?
Mam w ogrodzie posadzone kilkunastoletnie tuje szmaragdowe, które rosną wzdłuż ogrodzenia. Jednak działka jest mała (ok. 3,3 ara) i jeszcze na niej stoi dom, dlatego chciałabym przyciąć tuje o około 1,5 metra, bo teraz bardzo zacieniają teren. Tuje są zdrowe i mają około 4 m wysokości. Czy tak radykalne cięcie można wykonać, a jeśli tak to kiedy?
Inne porady tego eksperta
Specjalista w zakresie kształtowania terenów zieleni, autor porad oraz artykułów o tematyce ogrodowej. Doświadczenie zdobywał we współpracy z architektami, w szkółce roślin ozdobnych oraz w firmach i centrach ogrodniczych. W pracy zawodowej kieruje się zasadą, że miasto idealne to rozsądne połączenie architektury i zieleni.
Żywotniki (tuje) bardzo dobrze reagują na cięcie i z reguły ładnie się po nim zagęszczają. Jednak dorosłe okazy należy ciąć ostrożnie. Proponuję nie ciąć tui jednorazowo zbyt drastycznie, ponieważ może to zaszkodzić roślinom, a po drugie - nie będą po takim cięciu wyglądały dobrze. Najlepiej rozłożyć cięcie na przykład na dwa-trzy sezony i stosować regułę, aby jednorazowo nie ciąć więcej niż 1/3 długości pędów. Po takim cięciu krzewy szybciej się zregenerują i będą lepiej się prezentować.
Spis treści
Jak szybko rosną tuje Szmaragd?
Żywotnik zachodni ‘Szmaragd’ to stara, sprawdzona odmiana, chętnie uprawiana w europejskich ogrodach. Wyselekcjonowano ją w Dani w 1950 roku. Uchodzi za odmianę wytrzymałą na niekorzystne czynniki zewnętrzne, np. mróz. Dorasta do około 6 m wysokości. Charakteryzuje ją szybko wzrost: po 10 latach osiąga około 2,5 m wysokości.
Jak gęsto sadzić tuje?
Tuje ‘Szmaragd’ zaleca się sadzić wczesną jesienią (koniec września/październik) oraz wiosną (kwiecień - maj).
Najważniejsza przy sadzeniu tui Szmaragd jest odległość między roślinami - za minimalną przyjmuje się 50-60 cm. Rośliny lepiej rozwijają się (ale wolniej zagęszczają), gdy posadzi się je co 60-80 cm. Wtedy mają więcej przestrzeni do prawidłowego rozwoju. Są mniej narażone na brązowienie.
Czytaj także: Z czego żywopłot? Poznaj TOP 10 najlepszych roślin na żywopłoty
Jak nawozić tuje?
Nawożenie tui Szmaragd to sprawa indywidualna, dobór nawozów jest elastyczny. Warto przyjąć zasadę, że wiosną podaje się dawkę nawozu z większą zawartością azotu, a latem – nawóz z potasem, który poprawia krzewienie, przygotowuje rośliny do zimy i zwiększa odporność (na suszę). Nawozy „jesienne” u iglaków zaleca się stosować najpóźniej pod koniec lata.
opracowanie: redakcja serwisu
Spis treści