Młode pędy borówki [Porada eksperta]

2013-01-10 12:49

Moja 3-4-letnia borówka w tym roku wypuściła kilka długich pędów, które wyglądają na dzikie - nie kwitły i nie owocowały. Roślina miała tylko 6 owoców, choć w poprzednich latach owocowała bardzo ładnie. Mam wrażenie, że "para poszła" w te nowe pędy. Co z nimi zrobić? Czy mogę je przyciąć i kiedy?

Borówka amerykańska
Autor: gettyimages Borówki - warto je uprawiać na działce czy w ogrodzie. Podpowiadamy, jak tanim, domowym sposobem zrobić idealną miksturę do ich podlewania, dzięki której będą obficie owocować
Anna Skórkowska
Radzi: Anna Skórkowska

Architekt krajobrazu ze specjalizacją "zieleń zabytkowa". Pisała i redagowała teksty o zakładaniu, urządzaniu i pielęgnacji ogrodów. Fascynowało ją tradycyjne ogrodnictwo i rolnictwo, bo zapomniane dziś metody uprawy roślin - nawet w naszym "zchemizowanym" trującym świecie - pozwalają nieco lepiej żyć.

Słabe owocowanie jest najprawdopodobniej spowodowane tym, że krzew nie został przycięty. Borówka dobrze owocuje, jeśli usuwa się pędy starsze niż 3-letnie. Przez pierwsze trzy lata po posadzeniu należy wycinać pędy słabe i chore. Po czwartym roku koniecznie trzeba wczesną wiosną (tuż po rozpoczęciu wegetacji) usunąć pędy najstarsze oraz słabe, chore i uszkodzone, pozostawiając 6-8 zdrowych i silnych. Powinien powstać luźny krzew, w którym pędy nie przeszkadzają sobie nawzajem. Tak należy postępować co roku. Po 10 latach warto krzew odmłodzić (wczesną wiosną), czyli przyciąć wszystkie pędy tuż nad ziemią, a gdy wyrosną nowe, pozostawić najsilniejsze. Najsłabsze pędy można wyciąć jeszcze teraz, a wiosną przeprowadzić prawidłowe cięcie.

Inne porady tego eksperta