Młode pędy borówki [Porada eksperta]

2013-01-10 12:49

Moja 3-4-letnia borówka w tym roku wypuściła kilka długich pędów, które wyglądają na dzikie - nie kwitły i nie owocowały. Roślina miała tylko 6 owoców, choć w poprzednich latach owocowała bardzo ładnie. Mam wrażenie, że "para poszła" w te nowe pędy. Co z nimi zrobić? Czy mogę je przyciąć i kiedy?

Anna Skórkowska
Radzi: Anna Skórkowska

Architekt krajobrazu ze specjalizacją "zieleń zabytkowa". Pisała i redagowała teksty o zakładaniu, urządzaniu i pielęgnacji ogrodów. Fascynowało ją tradycyjne ogrodnictwo i rolnictwo, bo zapomniane dziś metody uprawy roślin - nawet w naszym "zchemizowanym" trującym świecie - pozwalają nieco lepiej żyć.

Słabe owocowanie jest najprawdopodobniej spowodowane tym, że krzew nie został przycięty. Borówka dobrze owocuje, jeśli usuwa się pędy starsze niż 3-letnie. Przez pierwsze trzy lata po posadzeniu należy wycinać pędy słabe i chore. Po czwartym roku koniecznie trzeba wczesną wiosną (tuż po rozpoczęciu wegetacji) usunąć pędy najstarsze oraz słabe, chore i uszkodzone, pozostawiając 6-8 zdrowych i silnych. Powinien powstać luźny krzew, w którym pędy nie przeszkadzają sobie nawzajem. Tak należy postępować co roku. Po 10 latach warto krzew odmłodzić (wczesną wiosną), czyli przyciąć wszystkie pędy tuż nad ziemią, a gdy wyrosną nowe, pozostawić najsilniejsze. Najsłabsze pędy można wyciąć jeszcze teraz, a wiosną przeprowadzić prawidłowe cięcie.

Inne porady tego eksperta

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.