Czy milin amerykański jest trujący dla zwierząt? [Porada eksperta]

2013-01-10 13:12

Mam zamiar umieścić milin amerykański w terrarium z kameleonem. Czy ta roślina jest bezpieczna dla zwierząt: co dzieje się w przypadku spożycia liści lub kwiatów przez kameleona? Czytałem, że może powodować podrażnienia skóry u ludzi. Bardzo dziękuję za odpowiedź, Piotr z Warszawy.

Milin amerykański
Autor: GettyImages Milin amerykański
Maria Dudek
Radzi: Maria Dudek

Mgr inż. architektury krajobrazu. Projektowanie ogrodów jest dla niej "złotym środkiem", połączeniem zainteresowań: z jednej strony artystycznych - chęci komponowania i tworzenia przestrzeni, zabawą barwami i fakturami; z drugiej strony przyrodniczych fascynacji.

Witam Milin amerykański jest rośliną sezonową (zrzuca liście na zimę). To silnie rosnące pnącze, sadzone w ogrodach (osiąga średnio 6 m wysokości), nie jest rośliną pokojową do ozdoby wnętrz, więc nie polecam jej do sadzenia w terrarium. Większość roślin ogrodowych źle znosi wegetację we wnętrzach i tam ich uprawa nie udaje się. Co do właściwości milinu, to faktycznie liście i kwiaty mogą być w pewnym stopniu trujące i podrażniające dla naskórka. Jednak różne organizmy różnie reagują na pewne substancje, wiec nie zawsze to co jest toksyczne dla człowieka, musi być toksyczne dla zwierzęcia. Pozdrawiam

Inne porady tego eksperta