Milin amerykański [Porada eksperta]

2013-01-10 12:58

Zakupiłam pnącze - milin amerykański. Mam niski płot (około 1,2 m wysokości). Czy można milin kierować "na poziomo" po tym płocie? Ile roślin posadzić? Ponoć milin bardzo się rozrasta. Ja zakupiłam dwie rośliny i zastanawiam się, czy nie za dużo? Jaką ziemię mam do niego zakupić? Bo nie wiem, czy ta, która jest na miejscu, gdzie chcę go posadzić będzie mu odpowiadać?

Milin amerykański
Autor: GettyImages Milin amerykański
Maria Dudek
Radzi: Maria Dudek

Mgr inż. architektury krajobrazu. Projektowanie ogrodów jest dla niej "złotym środkiem", połączeniem zainteresowań: z jednej strony artystycznych - chęci komponowania i tworzenia przestrzeni, zabawą barwami i fakturami; z drugiej strony przyrodniczych fascynacji.

Witam Milin amerykański, gdy rośnie w dobrych warunkach, jest rzeczywiście bujnie rosnącym, silnym pnączem. Może rosnąć na tak niskiej podporze, poprowadzony wzdłuż niej, o ile jest wystarczająco stabilna. Lekki drewniany płotek może się okazać za słaby i przewrócić się pod ciężarem rośliny. Nie wiem na jakiej długości chce Pani obsadzić płot - przy tej wysokości, wystarczająca odległość między sadzonymi roślinami to około 3 metry. Milin wymaga żyznej gleby, najlepiej tę istniejącą wzbogacić dodając do niej ziemi ogrodniczej zasobnej w składniki pokarmowe.

Inne porady tego eksperta