Miękkie liście storczyka [Porada eksperta]

2015-01-08 14:30

Witam. Od pewnego czasu zauważyłam, że mój storczyk ma bardzo miękkie liście - z jakiej przyczyny one się robią miękkie? Gatunek storczyka to Phalaenopsis. Co tydzień wkładam go do wody na około godzinę i używam odżywki do spryskiwania liści. Bardzo proszę o pomoc. Dziękuję :) =

Grażyna Siemińska
Radzi: Grażyna Siemińska

Od lat jej życiem rządzą storczyki i ich fotografowanie. W niewielkim mieszkaniu zgromadziła już ponad 700 gatunków. Nie ma już miejsca na kolejne, te obecne rozrastają się, a i tak nie potrafi się oprzeć kolejnym okazom. To rośliny wymagające sporo wiedzy o ich naturalnych siedliskach i nieco innego podejścia do uprawy kwiatów.

Witam. Skoro liście tracą turgor, to znaczy, że roślina nie pobiera wody. Korzenie są albo zasuszone (moczenie raz na tydzień przy grzejących kaloryferach to może być za mało), albo zgniłe. Trzeba to sprawdzić, czyli wyjąć roślinę z doniczki i sprawdzić stan korzeni. Należy usunąć (wysterylizowanym narzędziem) wszystkie zgniłe lub zasuszone, cięcia zasypać sproszkowanym węglem drzewnym lub cynamonem i ponownie posadzić roślinę, najlepiej do świeżego podłoża. Odczekać 1-2 dni i można podlewać. Odżywkę do liści proszę wyrzucić, to bezużyteczny gadżet, który może zaszkodzić, jeżeli płyn będzie zalegał w rozecie.

Inne porady tego eksperta

Nasi Partnerzy polecają
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.