Marszczenie pseudobulw Dendrobium [Porada eksperta]

2014-05-05 12:52

Witam, 7 dni temu kupiłam kwitnący storczyk: Dendrobium nobile. Postawiłam na południowym parapecie, ale nie było słońca. Po 2 dniach największe pseudobulwy bardzo się pomarszczyły. Po podlaniu dalej są okropnie pomarszczone. Obejrzałam korzenie: są białe i jędrne w dotyku. Nie wiem, dlaczego pseudobulwy tak się zmarszczyły? Czy nie powinny po podlaniu się wygładzić?

dendrobium rhodosticum
Autor: Pixabay
Grażyna Siemińska
Radzi: Grażyna Siemińska

Od lat jej życiem rządzą storczyki i ich fotografowanie. W niewielkim mieszkaniu zgromadziła już ponad 700 gatunków. Nie ma już miejsca na kolejne, te obecne rozrastają się, a i tak nie potrafi się oprzeć kolejnym okazom. To rośliny wymagające sporo wiedzy o ich naturalnych siedliskach i nieco innego podejścia do uprawy kwiatów.

Witam. To na pewno nie jest czyste, botaniczne Dendrobium nobile, tylko hybryda typu nobile. Wymaga dość chłodnego stanowiska, może było za ciepło i za mało wody. Obecnie storczyk wymaga prawie stale wilgotnego podłoża i sporo światła, ale nie za ciepło. O uprawie tego rodzaju storczyka proszę poczytać tu: http://www.orchidarium.pl/rodzaje/index.html, z panelu po prawej proszę wybrać Dendrobium typu nobile.

Inne porady tego eksperta