Odmiany do doniczki: magnolia i jaśmin [Porada eksperta]

2013-01-10 12:59

Chciałabym posadzić magnolię i jaśmin, najchętniej w domu w doniczce. Czy są odmiany, które się do tego nadają? Czy o tej porze roku lepiej kupić ukorzenione już roślinki, czy nasiona? A jeśli nasiona, to czy siać teraz czy w innym okresie?

Agnieszka Mike - Jeziorska
Radzi: Agnieszka Mike-Jeziorska

Jest absolwentką SGGW, wydziału Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu. Jej pasją są rośliny i obserwacja przyrody. Już na studiach zajmowała się zakładaniem i pielęgnacją ogrodów oraz florystyką. Popularyzacja ogrodnictwa i przekazywanie wiedzy ogrodniczej innym sprawia jej wielką satysfakcję. Tworzy też fotograficzne portrety roślin.

Niestety muszę Panią zmartwić. Magnolia zdecydowanie nie przeżyje w domu, w doniczce. Jest to (w zależności od gatunku) dość intensywnie rosnący krzew lub drzewo, dorastające do kilku metrów wysokości i wymagające odpowiednich warunków, które można uzyskać jedynie w ogrodzie. Jeśli chodzi o kolejną roślinę, to przypuszczam, że ma Pani na myśli jaśminowiec (Philadelphus), czyli również spory krzew o intensywnie pachnących, białych kwiatach. Jeśli to rzeczywiście ta roślina, to niestety sytuacja jest identyczna, jak w przypadku magnolii. Jeśli jednak chodzi Pani rzeczywiście o jaśmin (Jasminum), to jak najbardziej można go uprawiać w domu, gdyż znakomita większość roślin tego rodzaju (200-300 gatunków), to rośliny pochodzące z cieplejszych klimatów, co powoduje, że mamy szansę powodzenia w uprawie jedynie w szklarni lub we wnętrzach (w ogrodzie nie przezimuje, choć można go wystawić latem na zewnątrz). Najczęściej w sklepach ogrodniczych lub kwiaciarniach można kupić Jasminum polyanthum, który pochodzi z Azji Wschodniej i ma postać rozgałęzionego pnącza o cienkich pędach z mnóstwem gwiazdkowatych, pachnących kwiatów, zebranych w luźne wiechy; kwitnie od stycznia do końca kwietnia. Roślina ta wymaga jasnego stanowiska i regularnego podlewania (podłoże powinno być cały czas lekko wilgotne, oprócz zimy, kiedy jego wierzchnia warstwa powinna lekko przesychać). Po zakupie warto odczekać jakiś czas z przesadzaniem, gdyż roślina zdecydowanie lepiej kwitnie w lekko przyciasnej doniczce. Dodatkowo, aby zapewnić jej regularne i obfite kwitnienie, należy regularnie zasilać ją nawozami potasowymi i przyciąć pędy zaraz po kwitnieniu, gdyż nowe kwiaty wyrastają tylko na młodych przyrostach, poza tym przycięcie powoduje również wzmocnienie całej rośliny. Jaśmin uwielbia też zraszanie, ale należy uważać, aby nie opryskiwać kwiatów. Optymalną temperatura uprawy jest 18-22°C latem i 10-16°C zimą. Życzę powodzenia!

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.