Mączniak prawdziwy na azalii - kiedy opryskiwać? [Porada eksperta]

2018-11-28 16:31

Mam problem z mączniakiem prawdziwym na krzewach azalii. Kiedy i czym najlepiej dokonać oprysku? Co zrobić z liśćmi zaatakowanymi przez mączniaka? Czy opryskiwanie nie zaszkodzi zawiązkom kwiatów, jeśli dokonam oprysku w październiku?

Maciej Aleksandrowicz
Radzi: Maciej Aleksandrowicz

Specjalista w zakresie kształtowania terenów zieleni, autor porad oraz artykułów o tematyce ogrodowej. Doświadczenie zdobywał we współpracy z architektami, w szkółce roślin ozdobnych oraz w firmach i centrach ogrodniczych. W pracy zawodowej kieruje się zasadą, że miasto idealne to rozsądne połączenie architektury i zieleni.

Chore, mocno zaatakowane przez chorobę liście azalii najlepiej usunąć i zniszczyć (np. spalić), a po zauważeniu pierwszych objawów choroby należy zastosować oprysk jednym z preparatów: Discus 500 WG, Nimrod 250 EC, Saprol 190 EC lub preparatami biologicznymi: Biosept 33 SL lub Bioczos BR. Oprysk wykonany w odpowiednim stężeniu na pewno nie zaszkodzi zawiązkom kwiatów. Warto jednak pamiętać, że w zbyt niskiej temperaturze nie ma sensu opryskiwać roślin. Optymalna temperatura to minimum 10-12 stopni - w październiku warunki takie często się zdarzają. Jednak optymalnym terminem walki z mączniakiem jest okres od czerwca do lipca i wtedy najlepiej wykonać opryski - także profilaktycznie.

Inne porady tego eksperta

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.