Liście pęcherznicy usychają - co robić? [Porada eksperta]

2014-09-22 13:27

Posadziłem żywopłot z pęcherznicy. Od pewnego czasu widzę, że na niektórych krzewach liście najpierw jaśnieją, później usychają i spadają. Następnie usycha pęd. Proszę o radę.

Michał Mazik
Radzi: Michał Mazik

Specjalista w zakresie uprawy roślin zielarskich oraz warzyw. W trakcie kariery zawodowej zajmował się: zakładaniem ogrodów (Polska), produkcją roślin ozdobnych i poradnictwem w centrach ogrodniczych (USA), pracą w sadach sadach (Anglia, Włochy). Autor kilku książek ogrodniczych. Ogrodnik z wykształcenia, zawodu i zamiłowania.

W przypadku innych roślin podejrzewałbym niedobór jednego ze składników pokarmowych, np. magnezu. Pęcherznice jednak są mało wymagające i rosną nawet na jałowym podłożu. Być może zaszkodził im nadmiar wilgoci w glebie, np. po ulewnych deszczach. U roślin, które źle znoszą zalewanie, to szybka droga do wystąpienia chorób grzybowych. Zalecam usunięcie przebarwionych i usychających pędów (szczególnie, że pęcherznica dobrze reaguje na cięcie). Następnie warto potraktować je którymś z wszechstronnych fungicydów, np. Topsinem.

Inne porady tego eksperta

Nasi Partnerzy polecają
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.