Dlaczego liście eszynantusa stały się pomarszczone i wiotkie? Odpowiada ekspert
Jakiś czas temu postawiłam Aeschynanthus 'Mona Lisa' na oknie nie bardzo nasłonecznionym (wcześniej stał na komodzie, gdzie miał mało światła) i zaczął wypuszczać dużo liści, pojawiły się też pąki kwiatowe. Jednak od jakiegoś czasu zauważyłam, że liście rośliny jakby usychały - zrobiły się dziwnie pomarszczone, choć nadal zielone, ale takie wiotkie, giętkie (nie są jędrne - jak wcześniej). Sprawdziłam, że podłoże w głębi doniczki jest wilgotne, nie wiem czy nie zalega tam woda, choć podlewam roślinę rzadko - dwa razy w tygodniu niewielką ilością wody. Boję się przesadzić Aeschynanthus, bo ma pąki kwiatowe. Co mam zrobić? Aeschynanthus stoi na parapecie, przy ciepłym kaloryferze, czasami otwieram okno. Proszę bardzo o pomoc, bo to ładna i unikalna roślina, a tak marnieje.
Autor: GettyImages
Eszynantus (Aeschynanthus)
Spis treści
- Jakie wymagania ma eszynantus?
- Dlaczego liście eszynantusa stały się pomarszczone i wiotkie?
- Przesadzanie eszynantusa
Jakie wymagania ma eszynantus?
W uprawie doniczkowej kluczowe są: odpowiednia wilgotność powietrza, temperatura oraz stanowisko.
- Wilgotność powietrza. Aby zapewnić roślinie stałą, wysoką wilgotność powietrza, najlepiej ustawić w jej pobliżu nawilżacz powietrza lub spryskiwać ją delikatną mgiełką letniej wody. Trzeba zwrócić uwagę na to, by nie ustawiać zimą doniczek z roślinami w bezpośrednim sąsiedztwie źródeł ciepła i kaloryferów.
- Stanowisko. Eszynantusowi należy zapewnić właściwe nasłonecznienie. Roślina nie może być wystawiona na pełne, bezpośrednie, słońce (ze względu na niebezpieczeństwo poparzenia liści). Najlepsze dla niej jest światło rozproszone.
- Temperatura. W uprawie eszynantusa bardzo ważna jest odpowiednia temperatura, w najważniejszym okresie (wzrostu oraz kwitnienia) powinna ona wynosić nie mniej niż 20 (do 25)°C. Z kolei po zakończeniu kwitnienia i w czasie spoczynku zimowego (do marca), roślina wymaga nieco niższej temperatury - w granicach 15-18°C.
Architekt krajobrazu ze specjalizacją "zieleń zabytkowa". Pisała i redagowała teksty o zakładaniu, urządzaniu i pielęgnacji ogrodów. Fascynowało ją tradycyjne ogrodnictwo i rolnictwo, bo zapomniane dziś metody uprawy roślin - nawet w naszym "zchemizowanym" trującym świecie - pozwalają nieco lepiej żyć.
Dlaczego liście eszynantusa stały się pomarszczone i wiotkie?
Zmiana w wyglądzie liści Aeschynanthusa może być skutkiem przeniesienia rośliny w inne miejsce albo zbyt wysokiej temperatury w okresie zimowym (powinno być 10-14 st.C). Po okresie aklimatyzacji Aeschynanthus poczuje się lepiej. Może też być inny powód - woda stagnująca w doniczce. Podłoże powinno być wilgotne, ale nie mokre. Jeśli korzenie są zalane, roślina się dusi i liście właśnie tak mogą wyglądać. Ratunkiem będzie ograniczenie ilości wody. Podlewać należy wtedy, gdy podłoże jest tylko trochę wilgotne (najlepiej sprawdzać palcem) - nie zawsze podłoże przesycha z tą samą szybkością, bo to zależy od temperatury w pomieszczenia i od kondycji rośliny - jeśli "zaprotestowała" przeciwko zmianie miejsca, jej aktywność mogła zostać spowolniona i nagle wody było zbyt wiele.
Przeczytaj też: Co zrobić, gdy przelejemy roślinę doniczkową?
Przesadzanie eszynantusa
Jeśli jest taka potrzeba, egzemplarze eszynantusa przesadzamy do nowych pojemników. Zabieg ten przeprowadzamy w okresie wiosennym, po zakończeniu okresu spoczynku i rozpoczęciu wegetacji. Do sadzenia najlepiej wybrać odpowiednie, lekko kwaśne podłoże przeznaczone do roślin kwitnących (doniczkowych).
Przeczytaj też: 5 fantastycznych kwitnących roślin doniczkowych, które są łatwe w uprawie
Autor: GettyImages
Eszynantus (Aeschynanthus)
Inne porady tego eksperta