Problem z laurowiśnią: nie kwitnie i żółkną jej liście [Porada eksperta]

2014-09-22 13:38

Mam w ogrodzie duże już krzewy laurowiśni - mają już 4 lata, ale od jakiegoś czasu nie wyglądają dobrze: puszczają młode przyrosty, ale też żółkną liście, nie są takie ładne zielone i błyszczące i jeszcze nigdy roślina nie zakwitła. Proszę o pomoc, bo nie wiem, co jest przyczyną. Pryskałam na grzyba i nic nie pomogło - roślina dalej wygląda jakby była chora.

Michał Mazik
Radzi: Michał Mazik

Specjalista w zakresie uprawy roślin zielarskich oraz warzyw. W trakcie kariery zawodowej zajmował się: zakładaniem ogrodów (Polska), produkcją roślin ozdobnych i poradnictwem w centrach ogrodniczych (USA), pracą w sadach sadach (Anglia, Włochy). Autor kilku książek ogrodniczych. Ogrodnik z wykształcenia, zawodu i zamiłowania.

Problem z brakiem kwitnienia laurowiśni może wynikać z braku cięcia, rzadziej jest objawem drastycznie przeprowadzanego zabiegu. Inną sprawą jest mrozoodporność wymienionego gatunku. Przy polskich anomaliach pogodowych laurowiśnie często przemarzają – całkowicie lub częściowo. Roślinę przed nadejściem zimy warto więc okryć, a podłoże wokół niej zabezpieczyć ściółką. Dodatkowo laurowiśnia lubi dość wilgotne warunki. Posadzona na suchym stanowisku może dostarczać problemów. Podczas suszy zalecam więc podlewanie. W przyszłych latach warto byłoby ją dodatkowo wzmocnić nawozami organicznymi – np. obornikiem czy kompostem.

Inne porady tego eksperta

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.