Kwitnąca gerbera w doniczce [Porada eksperta]

2013-06-10 16:24

Witam. Kupiłam wczoraj w doniczce gerberę. Są liście po bokach, wyrośnięte cztery rozwinięte kwiaty oraz u spodu zawiązki kwiatów, które wkrótce wyrosną do góry (tak myślę). Nie mam pojęcia co zrobić, aby nie zmarnować tych zawiązków. Czy mam obciąć wybujałe kwiaty zanim zwiędną i dać przestrzeń dla młodych? Proszę o pomoc. Dziękuję:)

Gerbera
Autor: Archiwum serwisu Kwitnąca gerbera
Maciej Aleksandrowicz
Radzi: Maciej Aleksandrowicz

Specjalista w zakresie kształtowania terenów zieleni, autor porad oraz artykułów o tematyce ogrodowej. Doświadczenie zdobywał we współpracy z architektami, w szkółce roślin ozdobnych oraz w firmach i centrach ogrodniczych. W pracy zawodowej kieruje się zasadą, że miasto idealne to rozsądne połączenie architektury i zieleni.

W momencie kiedy wszystkie tzw. kwiaty rurkowe się rozwiną, kwiat powoli zaczyna więdnąć. Przekwitnięte kwiaty gerbery trzeba usunąć poprzez ich wyłamanie, czyli po prostu wyrwanie z rośliny. Przytrzymujemy roślinę jedną ręką, a drugą wyrywamy pęd kwiatowy. Tak samo postępujemy z usuwaniem najstarszych, zżółkłych liści. Zbyt duża liczba liści blokuje dostęp światła do szczytu  pędu głównego, na którym tworzą się kolejne pąki kwiatowe. Nie trzeba bać się usuwania liści (szczególnie tych najstarszych) u podstawy rośliny.  W produkcji profesjonalnej stosuje się tzw. prześwietlanie roślin, czyli usunięcie nawet 1/3 wszystkich liści.

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE