Kwiaty do zacienionego ogródka z ciężką ziemią [Porada eksperta]

2013-01-10 13:14

Mój ogródek jest przez większą część dnia raczej w cieniu, poza tym ziemia jest tam ciężka. Jakie rośliny mogłabym tam zasadzić, aby ładnie kwitły i rozrastały się przykrywając cały plac na nie przeznaczony? Proszę o radę.

Jakie kwiaty na dywan kwiatowy? Rośliny kobiercowe i okrywowe
Autor: Getty Images/Alex Manders
Maria Dudek
Radzi: Maria Dudek

Mgr inż. architektury krajobrazu. Projektowanie ogrodów jest dla niej "złotym środkiem", połączeniem zainteresowań: z jednej strony artystycznych - chęci komponowania i tworzenia przestrzeni, zabawą barwami i fakturami; z drugiej strony przyrodniczych fascynacji.

Witam, Można zastosować kompozycję z cieniolubnych krzewów i bylin o zróżnicowanych wysokościach. Dobrze zadarniającymi i zarazem kwitnącymi roślinami może być: - z niskich krzewów/krzewinek: dereń kanadyjski, barwinek mniejszy, - z bylin: bodziszek i funkie w różnych odmianach, można zastosować też naparstnicę lub dzwonek szerokolistny, z tym że one nie mają właściwości stricte zadarniających. Z wyższych roślin można posadzić też różaneczniki, mahonię, ale te w zależności od odmiany mogą być wrażliwe na mrozy. Nie wiem jak bardzo zacieniony jest ten ogródek, ale z roślin radzących sobie również w półcieniu można polecić też kalinę koralową, kalinę koreańską, bez lilak czy jaśminowiec wonny. Pozdrawiam

Inne porady tego eksperta