Kwiaty balkonowe: czy trzeba je uszczykiwać? [Porada eksperta]

2013-01-10 13:13

Witam posiałam kwiaty takie jak: lobelia przylądkowa, werbena, petunia, surfinia, osteospermum, tymofilie, nierembergia, diaskia. Które z nich się uszczykuje i w jakim czasie?

Anna Skórkowska
Radzi: Anna Skórkowska

Architekt krajobrazu ze specjalizacją "zieleń zabytkowa". Pisała i redagowała teksty o zakładaniu, urządzaniu i pielęgnacji ogrodów. Fascynowało ją tradycyjne ogrodnictwo i rolnictwo, bo zapomniane dziś metody uprawy roślin - nawet w naszym "zchemizowanym" trującym świecie - pozwalają nieco lepiej żyć.

Wszystkie rośliny jednoroczne można uszczykiwać w początku ich wegetacji. Uszczykiwanie wierzchołków pędów powoduje wyrastanie poniżej pędów bocznych. Zabieg ten wykonuje się po to, by roślina się rozkrzewiła. Można zrobić to już wtedy, gdy mała siewka ma - oprócz liścieni, które pojawiają się jako pierwsze, są stosunkowo duże i czasami traktowane są jak liście, choć różnią się od nich wyglądem - jeszcze dwie-trzy pary liści. Wtedy usuwa się najwyższą parę wraz ze znajdującym się między nimi stożkiem wzrostu. Można też zrobić to później, gdy roślina jest większa i usunąć część pędu z dwiema lub trzema parami górnych liści. Uszczykiwanie trzeba powtarzać na pojawiających się pędach bocznych, gdy mają po kilka liści - dzięki temu powstaną rośliny silnie rozgałęzione.

Inne porady tego eksperta

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.