Kwiaty balkonowe: czy trzeba je uszczykiwać? [Porada eksperta]

2013-01-10 13:13

Witam posiałam kwiaty takie jak: lobelia przylądkowa, werbena, petunia, surfinia, osteospermum, tymofilie, nierembergia, diaskia. Które z nich się uszczykuje i w jakim czasie?

Kwiaty na balkon południowy zdjęcia cv
Autor: Pelargonium for Europe, kampania unijna Europe in Bloom Na południowy balkon należy wybierać te rośliny, które lubią słońce i doskonale radzą sobie w mocnym słońcu
Anna Skórkowska
Radzi: Anna Skórkowska

Architekt krajobrazu ze specjalizacją "zieleń zabytkowa". Pisała i redagowała teksty o zakładaniu, urządzaniu i pielęgnacji ogrodów. Fascynowało ją tradycyjne ogrodnictwo i rolnictwo, bo zapomniane dziś metody uprawy roślin - nawet w naszym "zchemizowanym" trującym świecie - pozwalają nieco lepiej żyć.

Wszystkie rośliny jednoroczne można uszczykiwać w początku ich wegetacji. Uszczykiwanie wierzchołków pędów powoduje wyrastanie poniżej pędów bocznych. Zabieg ten wykonuje się po to, by roślina się rozkrzewiła. Można zrobić to już wtedy, gdy mała siewka ma - oprócz liścieni, które pojawiają się jako pierwsze, są stosunkowo duże i czasami traktowane są jak liście, choć różnią się od nich wyglądem - jeszcze dwie-trzy pary liści. Wtedy usuwa się najwyższą parę wraz ze znajdującym się między nimi stożkiem wzrostu. Można też zrobić to później, gdy roślina jest większa i usunąć część pędu z dwiema lub trzema parami górnych liści. Uszczykiwanie trzeba powtarzać na pojawiających się pędach bocznych, gdy mają po kilka liści - dzięki temu powstaną rośliny silnie rozgałęzione.

Inne porady tego eksperta

Najpopularniejsze rośliny na balkon. Czy potrafisz je rozpoznać?

Pytanie 1 z 8
Co to za roślina?
Bakopa