Kufea - zimowanie [Porada eksperta]

2019-10-22 14:15
Kufea
Autor: GettyImages

Kupiłam kufeę. Byłam przekonana, że to jakaś roślina z rodziny Hebe. Teraz czytam, że kufea nie zimuje w gruncie, a jeśli już, to wymaga pilnowania. Zamierzałam posadzić ją na dachu lochu wraz z wrzosami. Dach betonowy, otoczony drewnianą (30 cm) ramą, wyłożony agrowłókniną, wysypany żwirem, ziemią ogrodową zakwaszoną, ziemią do rododendronów i korą z drzew iglastych. Dach jest od strony południowej, w lekkim cieniu z lasu iglastego. Umiarkowanie owiany. Zwykle przysypywany liśćmi z pobliskiego klonu. Czy mam szansę zachować tę kufeę czy też dać sobie spokój i wsadzić ją od razu do doniczek?

Michał Mazik
Radzi: Michał Mazik

Specjalista w zakresie uprawy roślin zielarskich oraz warzyw. W trakcie kariery zawodowej zajmował się: zakładaniem ogrodów (Polska), produkcją roślin ozdobnych i poradnictwem w centrach ogrodniczych (USA), pracą w sadach sadach (Anglia, Włochy). Autor kilku książek ogrodniczych. Ogrodnik z wykształcenia, zawodu i zamiłowania.

Według mnie powinno się kufeę przenieść do donicy i zimować w chłodnym, widnym pomieszczeniu. Za duże ryzyko. Szkoda. A klimat szwedzki raczej nie będzie dla niej korzystny. Przez zimę nie stosuje się nawożenia, a podlewanie ogranicza do niezbędnego minimum.

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE