Klon palmowy - zasychanie liści [Porada eksperta]

2018-11-28 15:58

Wczoraj zaobserwowałem, że coś niepokojącego dzieje się z moim klonem palmowym. W ciągu ledwie 2-3 dni usechł mu jeden pęd. Początkowo wydawało mi się, że to może z braku wody, ale czemu w takim razie pozostałe pędy są porządku? Boje się czy drzewka nie zaatakowała jakaś choroba i wkrótce całe uschnie. Czy mogę prosić o pomoc i diagnozę czy powinienem podjąć jakieś specjalne kroki (oprysk czymś na choroby czy tylko zwiększenie ilości wody).

Maciej Aleksandrowicz
Radzi: Maciej Aleksandrowicz

Specjalista w zakresie kształtowania terenów zieleni, autor porad oraz artykułów o tematyce ogrodowej. Doświadczenie zdobywał we współpracy z architektami, w szkółce roślin ozdobnych oraz w firmach i centrach ogrodniczych. W pracy zawodowej kieruje się zasadą, że miasto idealne to rozsądne połączenie architektury i zieleni.

Prawdopodobnie klon został zaatakowany przez chorobę grzybową - może to być zamieranie pędów, wertycylioza lub nawet fytoftoroza. Proponuję podlać roślinę (2-3 razy co 7 dni) środkiem Previcur Energy. Można też opryskać (na przemian ze stosowanym Previcurem) koronę drzewa środkiem Rovral. Uschnięte liście z pewnością nie odzyskają już wigoru, ale nie trzeba się tym przejmować,ponieważ najważniejsze to uratować krzew - nowe liście zdążą wyrosnąć. Najlepiej byłoby uschnięte liście usunąć, aby choroba się nie rozprzestrzeniała.

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE