Klon palmowy odbarwia się [Porada eksperta]

2013-01-10 12:58

Witam. Klon palmowy Atropurpureum odbarwił swe liście na kolor zielony. Posadzony jest na stanowisku półsłonecznym. Poradzono mi zakwaszenie ziemi torfem, co jednak nie przyniosło skutku. Czy jest szansa, że klon znów stanie się czerwony?

Agnieszka Mike - Jeziorska
Radzi: Agnieszka Mike-Jeziorska

Jest absolwentką SGGW, wydziału Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu. Jej pasją są rośliny i obserwacja przyrody. Już na studiach zajmowała się zakładaniem i pielęgnacją ogrodów oraz florystyką. Popularyzacja ogrodnictwa i przekazywanie wiedzy ogrodniczej innym sprawia jej wielką satysfakcję. Tworzy też fotograficzne portrety roślin.

Możliwości są dwie. Albo to nie jest odmiana 'Atropurpureum', albo (co bardziej prawdopodobne) klon rośnie w cieniu. Barwa liści jest cechą charakterystyczną dla danej odmiany i jedynym czynnikiem środowiskowym, który może to zmieniać jest ilość słońca. Praktycznie wszystkie odmiany roślin o kolorowych liściach (czerwonych, pstrych i innych) wymagają stanowiska słonecznego lub LEKKIEGO! półcienia. Na stanowiskach bardziej zacienionych rosną wprawdzie dobrze, ale ich liście tracą charakterystyczną dla danej odmiany barwę i zielenieją. Im mniej światła dociera do poszczególnych liści , tym intensywniejsza jest ich zieleń. Jeśli chcemy, aby klon znów miał liście o intensywnym odcieniu czerwieni, jedynym wyjściem jest jego ostrożne przesadzenie na stanowisko bardziej słoneczne.

Inne porady tego eksperta

Nasi Partnerzy polecają
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.